Manowar’ı kim kurdu?-Savaşın adamı

Amerika’nın en eski ve en bilindik heavy metal gruplarından biri olan Manowar; 40 yıla yakın geçmişiyle metal müzik tarihinin adeta canlı bir ansiklopedisidir. Ele aldığı mitolojik ve epik ögelerin yanı sıra şarkılarında işlediği aşırı savaşçı ve saldırganlığa yönelik temalar nedeniyle birçok kez müzik camiasından eleştirilere maruz kalsa da Manowar; heavy metal hayranlarınca her zaman heyecanla dinlenen ve sevilen bir grup olmuştur.

Manowar isminin kökeni

Grubun ismi aslında bir söz öbeğinin tek kelime haline getirilmiş şeklidir. Orijinali “Man of War” olan bu söz öbeği “savaşın adamı”, “mücadeleci insan” gibi anlamlara çevrilebilir. İsmin gruba verilmesinin sebebi ise kurucunun verdiği bir röportaj sırasında belirttiği gibi; hayatın sürekli bir mücadeleden ve her gün verilen savaştan ibaret olduğunu düşünmesinden esinlenmesidir. Aynı zamanda Manowar; eski bir tür savaş gemisinin ismidir. Bu yönüyle de çift anlam oluşturmaktadır.

Manowar’un kurucuları kim?

Bu heavy metal grubunun kurucusu; bas gitaristlik görevini üstlenmiş olan 1954 doğumlu Joey DeMaio’dur. Yeni bir tarz yaratmak için çalışmalara başlamak isteyen DeMaio; bu fikrini okuldan arkadaşı Eric Adams’a açar. Daha sonra gitarist Ross Friedmann’ın da kadroya katılması ve ilan yoluyla Karl Kennedy’nin de bateri için anlaşması üzerine 1980 yılında Manowar resmen kurulmuş ve ilk albümlerinin hazırlıklarına başlamıştır. Aradan geçen yıllar boyunca kurucu DeMaio hariç olmak üzere grup tabii birçok değişiklik geçirmiştir. En son halini ele alacak olursak Manowar üyeleri şu şekildedir:

-Eric Adams (Vokal+Ritm gitar)

-Joey DeMaio (Bas Gitar)

-Karl Logan (Elektro gitar)

-Donny Hamzik (Bateri)

Manowar kurucuları

Manowar Albümleri

30 yılı aşkın bir geçmişe sahip olunca bu heavy metal grubunun albüm ve konser geçmişi de haliyle epey kabarık olmaktadır. 1980’de yayınlanan amatör demolardan bu yana birçok stüdyo albümü; sayısız konser ve turne deneyimi bulunan Manowar’ın sadece stüdyo albümlerini sıralarsak:

-Battle of Hymns (1982)

-Into Glory Ride (1983)

-Hail to England (1984)

-Sign of the Hammer (1984)

-Fighting the World (1987)

-Kings of Metal (1988)

-The Triumph of Steel (1992)

-The Hell of Steel (1994)

-Louder than Hell (1996)

-The Kingdom of Steel (1996)

-Steel Warriors (1998)

-Warriors of the World (2002)

-Dawn of Battle (2003)

-Gods of War (2007)

-Thunder in the Sky (2009)

-The Lord of Steel (2012)

-Kings of Metal (2014)

Gördüğünüz gibi temalarda “savaş, çelik, cehennem, çekiç” gibi savaşı, şiddeti ve ölümü hatırlatan epey kelime var. Zaten Manowar’ın bu tarzı başından beri anavatanı ABD dahil olmak üzere birçok ülkede eleştirilere sebep olmuştur. Sözlerinden ritmelerine kadar her şeyiyle motivasyon dolu ve adeta ABD’nin mehteran takımı gibi bir yaklaşıma sahip olan Manowar’ın şarkıları; bu özelliklerinden dolayı zamanında ABD ordusuna da epey dinletilmiştir. Ama bazıları Manowar’ın bu militaristliğe sempati duyan tarzından dolayı onları faşistlikle suçlamış, şarkılarını insanları şiddete sevk etmekle itham etmiştir. Bütün bu eleştirilere rağmen Manowar çizgisini hiç bozmamış ve heavy metalin unutulmaz grupları arasına ismini çoktan yazdırmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*