Manor Racing MRT’yi kim kurdu?-Formula 1’in taze kanı…

Formula 1’in genç takımlarından olan Manor Racing; klasmandaki 6 yıllık tarihine rağmen birçok el değişikliği, iflaslar, devretmeler, sponsor anlaşmaları, vs. aksiliklerle başı epey ağrımış takımlardan biridir. Yaşadığı bu aksilikler ve sezonlarda maruz kaldığı başarısızlıklar sebebiyle biraz eski takımlardan Minardi gibi ekipleri andırmaktadır.

Peki Manor Racing MRT ne zaman kuruldu? İlk faaliyetleri kimler tarafından başlatıldı ve günümüze kadar nasıl geldi? Malum, Formula 1 takımları artık sürekli üreticilerle motor anlaşmaları, hisse satışları ve çeşitli alışverişler yaptıkları için sahiplerini bundan 10-15 yıl öncesinde olduğu gibi kolayca ayırt edemiyorsunuz.

Manor Racing MRT’nin kurucusu kim?

Öncelikle şunu belirtelim; Manor Racing’in Formula 1’deki kıvılcımı çakılmadan önce aynı ekip Formula Renault ve GP3 yarışlarında mücadele vermekteydi. Buralarda motor sporları hakkında yeterli bir genel tecrübeye ulaşan ve kendinde yeterli gücü bulan yönetim kadrosu, 2010 yılına yaklaşırken “Neden Formula 1’de de bir girişim yapmıyoruz?” diye düşünür ve kolları sıvar. Bu çalışmanın ürünü olarak da 2010 sezonunda Virgin Racing olarak piste çıkmaya başlar. İşte bu ekip, Manor Racing’in ilk halidir. Yani Manor Racing MRT; 2010 yılında Virgin Racing adıyla kurulmuştur. İlk patronları ise John Booth ve Grame Lowdon’dır.

Fakat 2010 sezonu hiç de umulduğu gibi geçmemiş, Virgin Racing hiçbir puan alamadan sezonu tamamlamıştır. Bunun sonucunda da takım hisselerini Marussia Motors adlı Rus üreticiye satmış ve Marussia Virgin Team olarak piste çıkmaya başlamıştır. Daha sonra ise sponsorluk bitimi gereği takımın ismi Marussia F1 Team olmuş fakat başarı değişmemiş, sezonlar puansız bir şekilde bitmeye devam etmiştir.

Devasa iç karışıklıklar ve Manor Racing dönemi

2014 sezonunu da Marussia ismiyle sürdüren takım, ne yazık ki bu sezonun son üç yarışına çıkamamıştır. Ekipte tüm aksilikler üst üste gelmiş, kurunun yanında yaş da yanmış ve resmen iflası açıklanmıştır. Ayrıca bu aksiliklerden biri Formula 1 tarihinin kara sayfalarına yazılan yeni bir trajedidir.

2014 Monaco Grand Prix’sinde kurtarma aracına çarpan Jules Bianchi; ağır yaralanması sonucu kaldırıldığı hastanede 9 ay komada kalmış fakat sonrasında hayata gözlerini yummuştur. Kendisini saygıyla anıyoruz.

Bu trajediden farklı olarak Marussia Motors finansal sıkıntıya girerek iflas etmiş, aynı zamanda adaletsiz gelir dağılımı gibi iddialar sebebiyle takım içerisinde de iç karışıklıklar meydana gelmiştir. Bu iflas olayı öyle boyutlara varmıştır ki; Marussia Team’in o günlerde kullandığı ekipmanlar aşağılarcasına açık arttırmaya sunulmuştur. Yani bildiğimiz haciz…

Bu esnada takım hisseleri son anda OVO Energy sahibi Stephen Fitzpatrick’e satılmış, böylece ekip zor da olsa Formula 1’e devam edebilmeyi başarmıştır. Bu esnada da Manor Raing MRT adını almıştır. Yani Manor Racing MRT; günümüzdeki ismiyle 2015 sezonundan beri yarışmaktadır. Takımın sahibi ise Stephen Fitzpatrick’tir. CEO’luk görevini de Thomas Mayer üstlenmiştir.

Takımı “Manor Racing” ismiyle yeniden kuran kişi: Stephen FITZPATRICK

2016 sezonunda Manor Racing MRT’de yarış pilotları Pascal Wehrlein, Esteban Ocon ve Rio Haryanto olmuştur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*