Manolya Elektronik’i kim kurdu?-Almanya’da kurulup tüm AB’ye ihracat yapan Türk şirketi

Almanya’ya doğru gerçekleşen yoğun Türk göçünden sonra buraya yerleşen Türk vatandaşları zamanla kendi işlerini kurmaya başlamışlar, siyasete atılmışlar, pek çok büyük iş başarmışlar. Yazımızın konusu olan Manolya Elektronik de Almanya’da kurulan Türk şirketlerinden biridir. Üstelik diğerlerinden son derece farklı, dikkat çeken ve başarılı bir grafiğe sahiptir. Mesela Almanya’da veya yurt dışında başka herhangi bir ülkede Türklerin yapacağı işler az çok bellidir değil mi? Dönercilik, kebapçılık, vs…:)) Fakat adından da görüleceği üzere Manolya Elektronik’in kurucusu olan Türk; önce tüm Almanya’ya, sonra da tüm AB ülkelerine elektronik satmayı başarmış bir Türk’tür. Onun başlattığı bu başarı hikayesi, günümüzde de çocukları tarafından devam ettirilmektedir.

Manolya Elektronik’in kurucusu kim?

Yıl 1976.. Yani 2019’da olduğumuzu düşünürsek bugünden tam 42 yıl öncesi. Sabahattin Sarı; eğitimini Türkiye’de devam ettirdikten sonra Almanya’da üniversite eğitimi almak için buraya gelir. Berlin Teknik Üniversitesi’nde okuyacaktır. Fakat maddi durumu el vermez ve eğitimini yarıda bırakır. Bunun üzerine 1982 yılında Almanya’da eşiyle birlikte küçük bir dükkan açıp elektronik ev cihazları satışına başlar. İlk başlarda Türk müşterilere daha çok satış yapmayı başarıp tek tük kazanç elde etmeyi başarır. Fakat zamanla işler büyür, gelişir ve bugünkü “Manolya Electronics” olur. Bu başarı hikayesi gerçekten de Sabahattin Sarı gibilerin okuyamadığına üzülmesi mi gerektiği yoksa “İyi ki de okuyamamışım.” mı demeleri gerektiği sorunsalına yönelik bariz örneklerden biridir.:)

Dolayısıyla evet.. Manolya Elektronik, ya da Manolya Electronics; 1982 yılında Berlin’de Sabahattin Sarı tarafından kurulmuştur.

Sabahattin Sarı

Sabahattin Sarı; bizzat verdiği demeçte, satışlarının patlamasındaki en büyük faktörün Berlin Duvarı’nın yıkılması ve Doğu Almanya ile Batı Almanya’nın birleşmesi olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

“Berlin Duvarı’nın yıkılması ve Doğu Almanlar muza saldırdıkları gibi elektronik eşyalara da yöneldi. Hayallerindeki satın alma fırsatını bulmuşlardı. Kısa sürede dükkandaki tüm mallar satıldı. Raflar ve depo boşaldı. TIR’la getirdiğimiz mallar raftaki yerini almadan daha TIR kasasındayken tükeniyordu. Almanya’da mal bulamaz oldum. O dönemde Amerika’dan Jumbo uçaklarla elektronik eşya getirdim. Yine de yetiştiremedim.”

Ayrıca Manolya Elektronik’in büyümesindeki en büyük etkenin interneti verimli bir şekilde kullanmaları olduğunu da şu şekilde belirtiyor:

“Almanya’da diyebilirim ki internet üzerinden ilk ticareti yapan Türklerdenim. İnternetten önce insanlar ne yapıyordu diye düşünüyorum. İnternet o kadar hayatımıza girdi ki, sanki hiç onsuz yaşayamamış gibiyiz. Eskiden müşteri bize geliyordu. Şimdi biz müşteriye gidiyoruz. Ticaretteki en büyük değişim bu. Sen müşteriye gitmiyorsan uzun vadede sıkıntılısın deektir. İnterneti erken keşfetmek bizim başarıdaki en önemli faktörümüz. İnternet üzerinden AB içinde en uygun pazarlara giriyoruz. Üye tüm ülkelere satış yapıyoruz. Şirketlerimizde günlük 8 farklı lisan konuşuluyor. Bu da bizim ne kadar farklı pazarlara girdiğimizin göstergesi. Ucuz personel değil, yüksek maaşlı yani kalifiye personel çalıştırmak bizim ilkemiz. İyi eğitilmiş, kalifiyesi yüksek, bilgisayarı iyi kullanan ve birkaç dili iyi bilen personel politikamız verimimizi arttırdı. Ayrıca Almanya’da şirket sahibi olmanın da tabii ki avantajları var.”

Bugün Manolya Elektronik kimin? Manolya Elektronik’in sahibi kim?

Günümüzde Manolya Elektronics; Sabahattin Sarı’nın kızı Manolya Kıyıldı ve oğlu Mert Sarı tarafından yönetilmektedir. (Güncellemeye açık olan bu bilginin değişmesi halinde yorum veya iletişim kısmından bizimle iletişime geçebilir ve düzeltme talebinde bulunabilirsiniz)

Sabahattin Sarı ve çocukları

Bugün Manolya Elektronik; milyonlarca Euro’luk cirosu olan ve tüm AB ülkelerine ihracat yapan bir holding konumundadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*