Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Manegarm’ı kim kurdu?-İskandinav kurtları…

Müzik Grupları, SANAT 2 Mart 2016

Yine bir İskandinav/Pagan metal grubuyla karşınızdayız. Bu seferki hem melodileriyle, hem şarkı sözleriyle, hatta ve hatta kendi ismiyle bile o epik, tüyleri diken diken eden Viking hikayelerinin etkisini diğer gruplara göre çok daha yoğun bir şekilde hissettiriyor. Grubun adı Manegarm…

Müzik tarzları itibariyle biraz Black Metal’e de yakınlıkları olması sebebiyle bazı otoritelerce bu kategoriye de dahil edilirler fakat Manegarm’ın şarkılarını başka bir Black Metal grubuyla karşılaştırarak dinlediğiniz zaman fark edeceksiniz ki bu arkadaşların müziği tam anlamıyla bir pagan metaldir. Black metal sadece onun notalara dökülmüş ve bizlerim duymamızı sağlayan dile getiriş şeklidir.

Neyse; Manegarm grubunu kuruluşuna ve faaliyetlerine başlamasına geçecek olursak; o kadar da geri bir tarihe gitmemize gerek olmadığını görürüz. Tamam; yine en azından bir 20 yıllık mazisi olan bir grup ama az önceki cümleyi 70-80’lerde kurulan metal gruplarını baz alarak söylüyoruz. Resmi literatürde geçtiği şekilde nakledecek olursak Manegarm; 1995 yılında grubun ilk üyelerinden olan Svenne Rosendal, Jonas Almquist ve Pierre Wilhelmsson tarafından İsveç’te kurulmuştur. Manegarm ismi ise tıpkı Türk mitolojisinde olduğu gibi İskandinav mitolojisinde de kutsal bir hayvan olan kurdun telaffuzlarından biri olan “Managarmr” kelimesinden gelmektedir.

Her ne kadar 1995 yılında kurulsa da ilk yıllar demo çalışmaları; üye değişiklikleriyle beraber müzik tarzının oturtulmasıyla geçmiş ve Manegarm’ın ilk stüdyo albümünü piyasaya sürmesi ancak 1997’de gerçekleşmiştir. O günden bugüne kadar da birçok albüm piyasaya süren ve canlı performanslarla hayranlarının gönlünde taht kuran Manegarm; metal müzik literatüründe en iyi ve en eski folk/pagan/viking metal gruplarından biri olacak şekilde adını kazımıştır.

Geçmişten günümüze geçirdiği değişikliklerden sonra son halini yazacak olursak Manegarm üyeleri şu şekildedir:

-Erik Grawsiö (vokal, bateri) (ilginç bir bileşim değil mi?..:))

-Markus Ande (elektro gitar)

-Jonas Almquist (elektro gitar)

-Pierre Wilhelmson (bas gitar)

-Janne Liljeqvist (keman)

20 yıl gibi bir süre içerisinde yapısında illa ki değişiklikler meydana gelse Manegarm’ın ilk günkü üyelerinin hemen hemen aynı kaldığını ve tarzını bozmadan müzik yapmaya devam ettiğini rahatlıkla görebiliriz. Bu bağlamda geçmişten günümüze Manegarm’ın piyasaya sürmüş olduğu albümler ise şu şekildedir:

Nordstjarnans Tidsalder (1998)

-Havets Vargar (2000)

-Dödsfard (2003)

-Vredens Tid (Age of Wrath) (2005)

-Nattvasen (2009)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.