Manchester United’ın kurucusu kim?-Kırmızı şeytanlar

İngiltere Premier Ligi’nin; hatta ve hatta dünya futbolunun yaşayan efsanelerinden olan Manchester United; bugün aktif olarak sürdürdüğü başarılı spor kariyeriyle beraber 150 yıllık tarihiyle de İngiliz futbolunun çınarlarındandır.

Futbolun doğduğu ülkede çalışmalarına başlaması, İngiliz futbolunun dünyada her zaman kendine has bir tarza sahip olması, başarılarından dolayı zenginleri ve yatırımcıları sürekli kendine çekmesi sayesinde Manchester United; taraftarlarına yaşattığı heyecan dolu dakikalar eşliğinde yönetiminin kasasına para akıtmaya da devam etmektedir.

Bugün futbolla az ya da çok ilgilenen hepimiz Manchester United’ın sahip olduğu saygınlığı az çok bilsek de kulübün temellerinin atıldığı en eski zamanları pek çok futbolsever bilmemektedir. Bu yüzden de Manchester United’ın kuruluşuna ve geçirdiği değişikliklere değinmek daha makbule geçecektir diye düşündük ve bu yazıyı hazırladık:

Manchester United kaç yılında kuruldu?

Kulübün kuruluşu 20. yüzyıldan bile öncesine dayansa da yıllar içerisinde geçirdiği bazı isim değişikliklerinden ve devir teslim işlemlerinden bahsetmekte yarar var.

İlk halini nakledecek olursak Manchester United; 1878 yılında Newton Heath LYR Football Club ismiyle kurulmuştur. Burada Lancashire-Yorkshire demiryolu hattının çalışanlarının ve idarecilerinin destekleriyle kurulan takım; ilk mücadelelerini de daha çok diğer demiryolu takımlarıyla yapmıştır.

Profesyonel olmayan ve gayri federe tarzda geçen yıllar boyunca takımın antrenmanlarını yaptığı yer de demiryolu hattının büyük ve geniş deposu olmuştur.

1880 yılı ise Manchester United’ın müsabakalarını resmi tarzda oynamaya başladığı zaman olmuştur. Yeşil-Altın Sarısı renkleriyle ter dökmeye başlayan kulüp bu karşılaşmalar ile başarı ardına başarı sağlamış, 1888 yılında “The Combination” ismiyle kurulan yerel ligin de kurucularından olmuştur.

Manchester United resmen kuruluyor

1890’lı yıllar boyunca yükselişini sürdüren kulüp; 1900’lere girilirken pek çok iş adamının ve profesyonel kümelerin dikkatini çekmiştir. Bu durum da kısa sürede meyvesini vermiştir.

Sonuç olarak Newton Heat LYR; 1902 yılında John Henry Davies ve yanındaki üç iş adamı tarafından satın alınmış ve Manchester United kurulmuştur.

Bu kuruluştan sonra kulüp tarihi de İngiliz futboluyla paralel bir şekilde ilerlemiş; geçen her yıl boyunca Manchester United’ın bugünkü prestijini kazanmasını sağlayan adımlar atılmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*