Mammut Sports’un sahibi kimdir?

Diğer sporlara benzemez outdoor ve macera sporları… Arazi eğimiydi, tırmanıştı, çadırdı, börtü böcekti, yemekti, ısınmaydı derken hesaba katmanız gereken bir sürü etken vardır. Bu yüzden outdoor sporlarını bir bakıma; haftanın belli günleri ve saatleri yapılan hobiden çok; teknolojinin ve bugünkü yapay, tiksinç hayat şartlarının olmadığı ortamda hayatta kalma sanatı olarak kabul etmek gerekir. Gerçi her şey doğadaki ilkel şartlar çerçevesinde değildir; o kadar da mazoşistliğe gerek yok. Outdoor sporlarına özel ekipmanlar, kaliteli çadırlar, ocaklar, termoslar kullanabilirsiniz. Buradaki temel amaç; insanı asıl ait olduğu yer olan doğaya yakınlaştırmak ve insanın anatomisine tamamen ters olan günümüz hayat anlayışına karşı bir stil oluşturmaktır.

Bu stil ihtiyacı neticesinde de giyim sektörü için yeni bir alt kategori doğmuş, bu konuda tecrübeli girişimciler doğa şartlarına dayanıklı kıyafetler ve ekipmanlar üretmeye başlamışlardır.

Günümzde faaliyet gösteren yerli-yabancı birçok outddor markası bulunsa da; itiraf etmeliyiz ki yabancı üreticiler outdoor ayakkabı, giyim alanlarında açık ara öndedirler.

Peki neden yabancı markalar bu konuda daha iyidir? Bizden daha iyi yaptıkları şey ne? Geçmişinde göçebelik olan bir millet olarak bizim bu sektöre doğuştan bir yatkınlığımızın olması gerekmez mi? Gerekmiyormuş demek ki…

Durum şudur değerli okurlar: Bir zamanlar hayatta kalmak için zorunlu olarak yapılan şeyleri Avrupalı üretici sermayesiyle, iş gücüyle ve ar-ge siyle yeni bir şekle sokup; yaşam standartları yüksek olsa da doğadan kopamayan halkına sunar, yeni bir pazar yaratır. Böylece doğa tutkunluğunun da kapitalizm içinde kendine yer bulması ve sisteme entegre olması sağlanır. Bence kötü bir şey mi? Değil… Çünkü zaten outdoor markaları; bugün gündeme oturup yarın unutulacak popüler stiller yaratmaya çalışmazlar. Buna ihtiyaçları yoktur. Ürünlerinin arkasında ciddi bir ar-ge, deneysellik ve pratiklik bulunmaktadır.

Bu yazımızın konusu da çok amaçlı çakılarıyla outdoor’a önemli katkıları olan İsviçre’den bir marka olan Mammut Sports‘tur.

Mammut Sports’un kurucusu kim?

1862 yılında İsviçre’nin Dintikon şehrinde faaliyetlerine başlayan Mammut; Kaspar Tanner tarafından kurulmuştur.

Mammut Sports’un kurucusu Kaspar TANNER

İlk yıllarında Mammut; sadece dağcılık ipleri ve halatları üretimi yapmıştır. Şirket bu dönemde Mammut ismiyle değil de; Seilwarenfabrik AG Lenzburg adında küçük bir aile şirketi olarak üretim yapmıştır.

Daha sonra kurucu Kaspar Tanner’in işleri oğlu Oscar Tanner’e devretmesiyle şirket büyümeye başlamış ve yeni bir dönüm noktasına gelmiştir.

Seilwarenfabrik, Mammut oluyor

1943 yılında; işlerin büyümesiyle beraber şirket yapılanmasında yenileme yoluna gidilmiş; şirket ismi de bugünkü hali olan Mammut ismini almıştır.

İsmin kökeni; üretilen iplerin gücüne ve dayanıklılığına dikkat çekmek amacıyla eski çağlarda yaşamış ve soyu tükenmiş bir fil cinsi olan Mamut (Mamuthus)’tan gelmektedir.

1950 yılında Mammut; üretimin yanı sıra daha kaliteli ürünler sunabilmek için Ar-Ge çalışmalarına başlamış; bunun sonucunda da 1958 yılında “Mammut Everest” adlı çok daha kaliteli bir ürünü piyasaya sürmüştür.

Mammut outdoor kıyafet üretimine de başlıyor

1970’li yıllara gelindiğinde Mammut artık tüm İsviçre’de ve hatta çevre ülkelerde bilinen bir outdoor markası haline gelmiş; bu avantajını da yeni ürünlere yatırım yapmak için kullanmıştır. Sporcular için uygun mont ve pantolon üretimine başlayan Mammut; ürünlerinde en iyi outddor seçeneklerinden biri olan Gore-Tex teknolojisini kullanmayı da ihmal etmemiştir.

1981’de piyasaya sürdüğü ilk uyku tulumu ile kampçılık alanında da ilerlemeye başlayan Mammut; 1984’te Conzzeta AG tarafından satın alınmıştır. (Conzzeta’nın o zamanki ismi Zürche Ziegelen idi) Bu el değişikliği sonucunda şirketin ismi de Arova-Mammut olmuştur.

Bugün Mammut kimin?

2016 yılının arifesindeyken Mammut Sports’un sahibi hala Conzzeta AG’dir. Merkezi İsviçre’nin Seon şehrinde bulunan şirket; dağ ve yamaş tırmanışı, kayak, snowboard, trekking, kampçılık gibi birçok outdoor branşı için hizmet vermektedir.

Mammut’un CEO’su Rolf Schmid’tir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. ben spor kıyafetlerini kullanıyorum çook kaleti gerçekten ayakkabı da ise 10 numara çok başarılı buluyorum şiddetle tasiye ederimm 🙂

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*