MAGİC LİFE OTELİN ESRARENGİZ KURUCUSU VE SAHİBİ KİM?

Magic Life Otel’i 30’lu yaşlarında olup da bilmeyen yoktur ülkemizde. Zira 1990’lı yıllarda ülkemizde turizmi resmen tek başına bu otel idare ediyordu. İlk olarak İstanbul’daki şu meşhur Avusturya Lisesinde eğitimini sürdüren hemen ardından Avusturya’daki Viyana üniversitesinde 7 yıllık tıp eğitimini bitiren Cem Kınay’dan söz edeceğiz ağırlıklı olarak bu yazımızda… Tıbbı bitirdikden sonra aynı üniversitede 7 yıl yüksek lisans yapan Magic life otel’inin kurucusu Cem Kınay; aldığı onca eğitimin peşinden mesleğini icra etmemiştir. Memleketi Türkiye’ye dönüp arkadaşı Oğuz Serim ile turizm işine girişmiştir(1990 yılında).

Toplamda 4 adet Magic Life otelden ilkini Antalya’ya açan Cem Kınay ve ortağı Oğuz Serim; 1991 yılında “all inclusive” denilen sistemi ilk defa Türk turizm tarihine sokmuştır. Bu “all inclusive” türkçe’de “her şey dahil otel” şeklinde tasavvur edilmektedir. Yani gelen müşteri Recep İvedik misali herşeye sınırsızca çullanıyor, tıka basa dolup öyle gidiyordu.

Magic Life Otel’den bir kare

90’lı yıllarda Antalya Sarıgerme’de diğer Magic Life Club’ı açan Cem Kınay burada da başarılı olmuştur. Magic Life otelleri daha çok tatil köyü formatında ve 5 yıldızlı konforu sunmak üzere hizmet vermekteydi. Ülkenin en verimsiz zamanlarında bile Almanya’dan ve de Avusturya’dan delicesine turist çeken Magic Life’ın sahibi Cem Kınay durmak bilmemiştir ve bugünün parasıyla hemen hemen 20-30 milyon doları geçkin maliyete 3 otel daha kurmuştur(Bodrum’da ve Antalya’dadır bunlarda). Açtığı otelleri kendi özkaynaklarından çok kredilerle açan Cem Bey bu finansman sıkıntısını, yatırımlarının başarılı olması sayesinde gidermektedir. Ayrıca gösterdiği üstün başarılardan dolayı 1997’de Avusturya Devlet başkanı tarafından yılın adamı ödülüne layık görülmüştür.

2001 yılında ünlü Alman turizm devi TUİ Magic Life’ın %50 hissesini Cem Kınay ve ortağından almıştır. Böylelikle finansman sorununu da iyicene çözen Cem Bey Otelleri için gereken sermayeleri cebine koymuş bulunmuştur.

Magic Life Belek’ten

2005 yılına gelindiğinde ise gereken Sermayeyi cebine koyan Cem Bey az evvel bahsettiğim TUİ adlı Alman turizm devine tüm hisseleriyle “Magic Life ve Gulet Touristik” adıyla anılan şirketini satmıştır. Bundan sonra tüm ışıltısıyla iş yapmaya devam eden Magic life otellerden tam 9 tane daha yurtdışına açmıştır Cem Kınay(mısır, tunus, Yunanistan, İspanya’ya yapmıştır bu yatırımları). 2006 yılında Cem Kınay beyefendi yine Avusturya’dan devlet nişanı almıştır.

Hatta öyle ki faaliyetlerini yurtdışında sürdüren Cem Kınay “Turks and Cocoa” adalarında siyasi kurban seçilmiş ve Devlet başkanına 500 000 $ rüşvet vermek suçundan hapis cezasından hüküm giymiştir(Michael Misick adlı adama verdiği idda ediliyor). Ancak burada yaptığı yatırımlara İngiliz hükümeti tarafından el konulduğundan hapis yatmadan kaçmıştır geri Türkiye’ye…

Magic life Otellerinin Türkiye’deki mülkerinin akıbeti şu anda ne oldu diye sorarsanız;

•Bu 4 otelden 1 tanesini Ankara asıllı Şadi Türk’ün sahibi olduğu Şa-Ra Enerji şirketi satın almıştır( 2013 yılında TUİ’den almıştır.)

•Antalya Kemer’dekini ise İş GYO’nun patronlarından TURGAY TANES 18.5 milyon Euro’ya TUİ’den geri almıştır.

2013 yılında 55 yaşını dolduran Cem Kınay, Rixos Otellerinin sahibi Fettah Tamince tarafından Rixos otelleri yönetim kurulu başkanlığına atanmıştır.

2014 yılında ise koyu galatasaraylı olan Cem Bey Galatasaray kulübü yönetimine girebilmiştir(Duygun Yarsuvat döneminde).

Magic Life Otel kurucusu Dr. Cem Kınay

Anlayacağınız gerçekten azimli, hakkaten çalışkan bir girişimciyle daha karşı karşıyayız; kimkurdu ekibi olarak!! Ülkemizde bu denli büyük işler başarabilmiş insanlar çıkmasından gurur duyuyoruz ve siz değerli okuyucularımızında da benzer başarılar elde etmesini temenni etmekteyiz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Magic Life Waterworld. Sadece ilk girişinde büroksaninin olduğu ve resepsiyonun biraz daha hızlı olabileceği ilgilendiği müşteriyi unutup diğerine yönelen restoran, bardaki personellerin terminatör gibi çalıştığı ye-iç-yat-eğlen yine git otel konsepti. Bu kadar kişiye birden aynı anda kaliteli yemek yetiştirebilen otel = Magiclife waterworld Antalya

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*