Maersk Line kimindir?-Tüm dünyayı saran denizcilik ve taşımacılık ağı

Gemi işletmeciliği ve deniz taşımacılığı alanında hizmet veren; dünyanın en köklü ve en büyük denizcilik firmalarından biri olan Maersk Line; 1904 yılında Danimarka’da kurulmuştur.

İskandinavya ve Baltık coğrafyasında başladığı bu girişimde başarılı olan ve hızla büyüyen Maersk Line; aradan geçen 115 yıl sonrasında da başarılarına başarı katmaya devam etmektedir. 21. yüzyıla girdiğimizde kurumsallaşma ve tekelleşmenin gereği olarak Maersk Line; 2000 yılında Sealand firmasını da bünyesine katmış ve ismini Maersk Sealand&Maersk Lojistik olarak değiştirmiştir. 6 yıllık bir aradan sonra; 2006 yılında ise P&O Nedlloyd isimli bir firmayla birleşmiş ve ismi tekrar Maresk Line olmuştur.

Bir Maersk gemisi

Maersk Line ve Türkiye

Maersk Line’ın Türkiye pazarına girmesi ise tüm bu birleşmelerden önce gerçekleşmiştir. 1993 yılında Mersin’de bir acente açmakla başlayan Türkiye macerası; günümüzde de İzmir, Bursa ve İstanbul ile devam etmektedir.

Bugün Maersk Line’ın sahibi kim?

2008 yılında yapılan katılım anlaşması ile Maersk Line’ın %100’ü R.P.Moller adlı taşımacılık şirketine katılmış ve bu grup; A.P. Moller&Maersk Grubu ismiyle faaliyet göstermeye başlamıştır.

Günümüzde 125’ten fazla ülkede ofisi bulunan A.P. Moller-Maersk Grubu’nun merkezi de İstanbul’dadır.

A.P.Moller&Maersk’in bünyesinde; Safmarine, Seago Line, MCC gibi diğer dev armatör markaları da bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*