Lyon’un sahibi kim?-Fransa’nın en büyük futbol kulübü

Birine “Fransız futbol kulüplerini say.” diye bir şey söylediğiniz zaman %99 ihtimalle ilk söylediği kulüp o meşhur takım Lyon olacaktır. Olympique Lyon ismiyle TV’lerde ve gazetelerde geçen kulübün geçirdiği isim değişiklikleri de birazdan inceleyeceğimiz üzere tıpkı geçmişi gibi epey gerilere gitmektedir. Öyle ya da böyle; Lyon dünya çapında nam salmış ve Fransız futboluna ismini kazımış efsane kulüplerden biridir. Önümüzdeki on yıllar boyunca da öyle olacağı aşikardır.

Lyon’u kimler kurdu?

Kulübün çalışmalarına başladığı en eski zamanı bulabilmek için 1899 yılına kadar inmemiz gerekir. Bir rugby takımı olarak faaliyet gösteren “Lyon Olympique Universitaire” adlu kulübün alt kolu olarak kurulan Lyon futbol kulübü; uzunca bir süre müsabakalara bu statüde çıkmıştır. Fransa’da futbolun gelişimi ve yayılımı için en önemli takımlardan biri olmuş olan Lyon’un kurucusu Dr.Albert Trillat olurken, ilk kulüp menajerliğini de Oscar Heisserer üstlenmiştir. 1899’dan 1950’ye kadar sürecek olan bu dönemde kulübün resmi ismi “Lyon Olympique” olarak tarihe geçmiştir.

Lyon’un başkanı kim?

1950’de ismini “Olympique Lyonnais” olarak değiştiren kulüp; merkez olarak Lyon şehrinin Gerland semtini seçmiştir. Kulüp tarihinin ikinci yarısı olarak adlandırabileceğimiz bu dönem; kulübün bugün bildiğimiz Lyon olma yolunda ilerlediği; art arda gelen başarıların dönemidir.

Peki bu dönemde kulübün başında kimler olmuştur? Kimlerin emeği geçmiştir? Her şeyden önce şunu belirtmek gerekir ki; 1987 yılından beri Lyon kulübünün başkanlığı Jean-Michel Aulas tarafından yürütülmektedir ve Lyon; em önemli başarılarını bu aralıkta elde etmiştir. Bu duruma; 2002-08 yılları arasında üst üste kazanılan lig şampiyonlukları; 4 Fransa kupası ve 1 Fransa Lig Kupası örnek olarak gösterilebilir.

Karşılaşmalarını merkezleri Gerland semtinde bulunan “Stade de Gerland” stadyumunda oynayan Lyon’un teknik direktörlüğünü ise Hubert Fournier yapmaktadır. Kulübün ev forması beyaz zeminde mavi-kırmızı; deplasman forması ise düz kırmızı renktedir.

Fransız futbolunun yanı sıra Avrupa futbolunun ve bununla gelen kardeşliğin de öncülerinde olan Lyon; bir dönem G-14 üyesi olmuştur. Günümüzde ise Avrupa Kulüpler Birliği’nin kurucu üyelerinden biridir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*