Lundin Petroleum’un sahibi kim?-İsveç’in en büyük petrol şirketlerinden

Kalkınmış ekonomileri ve adil düzenleri ile tüm dünyanın gıpta ettiği ülkeler olan İskandinav devletleri; gelişmiş endüstrileri ve ileri teknolojiler eşliğinde yaptıkları sınai yatırımlar ile de adından söz ettirmektedir. Sanayi/endüstri alanında Norveç ve İsveç başta olmak üzere İskandinav devletleri öyle söz sahibidir ki; dünyada pek çok sektörün klas kuralları ve üretim standartları bu ülkelerin belirlediği esaslara göre düzenlenmektedir.

Haliyle İsveç de yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip İskandinav ülkelerinden biridir. Tıpkı Norveç gibi petrol, doğal gaz, demir-çelik gibi pek çok endüstrisi epey gelişmiş durumdadır.

Bu yazımızda ise mobilyaları ile tüm dünyayı kasıp kavuran IKEA‘dan farklı olarak; İsveç’in petrol/doğal gaz sektöründe at koşturan bir diğer devinden bahsedeceğiz: Lundin Petroleum…

2000’li yıllar sonrasında gerçekleştirdiği ataklarla ve büyüme hamleleriyle dikkat çeken Lundin; İsveç’in yeni kuşak holdinglerinden biri olsa da aslında geçmişi çok çok öncelere dayanmaktadır. Fakat konuyla ilgili okuyucularımızın tahmin edebileceği üzere bugünkü konumunu ve dünyadaki sınai-ekonomik gücünü İsveçli yatırımcılar tarafından değerlendirilmesi sonucu elde etmiştir.

Kısaca geçmişine değinecek olursak; neyin nesidir bu Lundin Petroleum? Ne zaman faaliyetlerine başlamıştır ve kurucusu kimdir? Günümüze gelinceye kadar hangi aşamalardan geçmiştir? İşte kısa ve öz bir hikayesi:

Lundin Petroleum’un kurucusu kim?

Son veriler itibariyle 1 milyar doları zorlayan bir karı bulunan Lundin; petrol-doğal gaz piyasasında henüz 15-16 yıllık bir geçmişe sahiptir. Ondan öncesinde Kanada’da “Talisman Energy” ismiyle faaliyet göstermekteydi. 2000’li yıllara yaklaşırken de sermayesini değerlendirmek isteyen İsveçli yatırımcılar tarafından dikkat çekmiş ve satın alınarak tüm çalışmaları, faaliyet sahası İsveç’e taşınmıştır.

Sonuç olarak Lundin Petroleum; 2001 yılında Adolf Henrik Lundin tarafından kurulmuştur. Kuruluşundan kısa bir süre sonra; 2002 yılında da yeni ismiyle çalışmalarına başlamıştır.

Lundin Petroleum’un kurucusu Adolf Henrik LUNDIN (1932 -2006)

Bu cesur girişimciden kısaca bahsedecek olursak Adolf H. Lundin; 1932 yılında İsveç’te dünyaya gelmiş bir girişimcidir. Üniversite eğitimini Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği üzerine tamamlamasına paralel olarak kariyeri boyunca atılımları hep petrol/doğal gaz veya madencilik sektörlerinde olmuştur. Kariyerinde altın harflerle işlediği en son hamle de kurduğu bu Lundin Petroleum şirketi olmuştur. Çalışmayla ve girişimcilikle geçen bir ömür sonrasında 2006 yılında lösemiden dolayı vefat etmiştir.

Lundin Petroleum’un sahibi kim?

Kurucunun vefatı sonrasında şirketin yönetiminde değişiklikler olmuş; yönetim kurulu ve idari makamlar hususunda çeşitli yapılanmalar gerçekleştirilmiştir.

2016 yılı itibariyle Lundin Petroleum şirketinin CEO’luk görevini Alex Schneiter gerçekleştirirken; yönetim kurulu başkanlığında ise Ian H. Lundin bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*