Lukoil Kimindir?-Rus Petrol Devi

Lukoil, merkezi Moskova’da bulunan Rusya’nın hem üretim hem de kazanç bakımından ikinci büyük halka açık petrol şirketidir. Şirketin ismi daha önceden Langepas, Uray ve Kogalıym şehirlerinde yerel olarak faaliyet gösteren üç şirketin baş harflerinden ve İngilizce petrol anlamına gelen oil kelimesinden oluşturulmuştur. Dünya çapında yaklaşık olarak 150.000 çalışanı olan Lukoil, kırkın üzerinde ülkeye ihracat yapmaktadır.

Sovyetler Birliği döneminde araştırma, üretim ve dağıtım aşamaları farklı kurumlar tarafından gerçekleştirilen petrol sektörü, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte reforma uğramıştır. Langepas şehrinde faaliyet gösteren Langepasneftegaz, Uray şehrinde faaliyet gösteren Urayneftegaz ve Kogalıym şehrinde faaliyet gösteren Kogalıymneftegaz şirketleri, Sovyetler Birliği’nin petrol üretimi sorumlularından Azeri asıllı Vagit Alekperov’un öncülüğüyle birleştirilmiş ve Lukoil şirketi kurulmuştur.

Lukoil kuruluşundan bu yana Rusya’nın haricinde, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Kolombiya, Mısır, Kazakistan, Irak, İran, Romanya, Suudi Arabistan, Özbekistan ve Venezuela’nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 30 ülkede petrol aramalarına devam etmektedir. Yıllık petrol üretim miktarı yaklaşık 100 milyon ton değerlerine ulaşan Lukoil, Rusya Federasyonu’nun en çok vergi ödeyen şirketlerinin başında gelmektedir.

Şirket, Spartak Moskova futbol takımının 2000 yılından beri sponsorluğunu yapmaktadır. Lukoil ayrıca Formula Renault 3.5 serisinde de bir takıma sahiptir. Yıllık ortalama 8 milyar dolarlık net gelire sahip olan şirketin CEO koltuğunda hala Vagit Alekperov oturmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*