Lufthansa’nın kurucusu kim?-Avrupa’nın en büyük havayolu şirketi

Bugün sahip olduğu alt kuruluşlarla beraber ele alındığı zaman Lufthansa; Almanya çıkışlı bir havayolu imparatorluğudur. Hem yolculara sunulan hizmet, hem filo büyüklüğü bakımından Avrupa’nın en büyük havayolu şirketi olma şerefine erişen bu holding; sahip olduğu 30 milyar Euro’yu aşkın varlığıyla dünyanın neredeyse her noktasına seferler düzenlemektedir. Peki; Almanya’nın Berlin şehrinde temelleri atılan Lufthansa’yı kimler kurmuştur? Kökeni nerelere uzanmaktadır? Günümüzdeki halini alıncaya kadar hangi evrelerden geçmiştir? İşte ana hatlarıyla bu Alman uçak koleksiyoncusunun başarı öyküsü…

Lufthansa ne zaman kuruldu?

Tam adıyla “Deutsche Lufthansa AG” olarak geçen şirket; her ne kadar 1953’te var olsa da Lufthansa’nın geçmişi 1920’lere kadar uzanmaktadır. Yani Emirates ve birçok Arap havayolu şirketi gibi şişirilmiş sermaye ile birdenbire ortaya çıkan değil; Alman disiplini-tekniği ve on yılların tecrübesiyle var olmuş bir havacılık şirketidir.

Havacılık sektöründe faaliyet göstermesi için var olan ilk şirket; 1926’da kurulan Deutsche Luft Hansa A.G. adlı kamu şirketi olmuştur. Bildiğiniz gibi o zamanlar Nazi Almanyası’nın dönemidir. Sanayi kuruluşlarının çoğunun devletin elinde bulunmasına rağmen nasıl da verimli çalıştıklarını hepimiz okumuşuzdur. İşte Luft Hansa da; 1945’te Nazilerin yenilgiye uğramasına kadar yolcu uçağından savaş uçaklarına kadar her türlü hizmeti vermiş emektar bir kuruluştur. 1945’te ise akıbetini tahmin etmek zor değildir: Nazi Almanyası’nın yok olması üzerine Luft Hansa için de bir hizmet alanı kalmamış ve şirket kapanmamıştır.

8 yıllık bir suskunluk döneminden sonra yeni kurulan Alman Devleti de havayolu taşımacılığına yatırım yapma kararı almış; böylece 1953 yılında bugün bildiğimiz Lufthansa’nın temeli atılmıştır. O zamanlar ismi Luftag olarak konsa da bu şirkette çalışanların tamamına yakını eski Luft Hansa çalışanları olmuştur.

Hamburg Havalimanı’nı merkez olarak seçen Luftag; ilk etapta dört adet Convair CV-340s ve dört adet Lockheed L-1049 Super Constellations sipraiş etmiş, böylece fiilen faaliyetlerine başlamıştır. Kısa süre sonra New York’a da sefer düzenlenmesi ile Lufthansa AG kıtalararası statüye kavuşmuş; bugüne kadar süren yükselişini başlatmıştır.

Boblingen Havalimanında bekleyen bir Lufthansa uçağının 1930'lardan kalan fotoğrafı
Boblingen Havalimanında bekleyen bir Lufthansa uçağının 1930’lardan kalan fotoğrafı

Lufthansa’nın sahibi kim?

2016’ya geldiğimizde merkezi Köln şehrinde bulunan Lufthansa; 264 uçaklı filo kapasitesi ve 220 farklı güzergahı ile hizmetlerine devam etmektedir.

120.000 cıvarı çalışanı bulunan Deutsche Lufthansa AG’nin sahibine gelirsek; şirketin kamu geleneği hala önemli ölçüde devam etse de zamanla çağa uyum sağlamış; hisseler kısmen özelleştirilmiştir. %88,52 kadarına özel yatırımcıların sahip olduğu Lufthansa’nın kalan %11,5’luk dilimi hala devlete aittir.

Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO’luk görevini Carsten Spohr’un yaptığı Deutsche Lufthansa AG’nin zamanla satın aldığı alt şirketler ise şu şekildedir:

-Austrian Airlines

-Brussel Airlines (%45 hissesi)

-Eurowings

-Germanwings

-Sun Express

-Swiss International Airlines

-Swiss Global Air Lines

-Edelweiss Air

-LSG Sky hefs

-Global Load Control

-Aero Logic (%50 hissesi)

Satın alınan bu şirketler dışında holdingin sıfırdan kurduğu alt kuruluşlar ise şu şekildedir:

-Lufthansa Cargo

-Lufthansa Regional Air Dolomiti

-Lufthansa CityLine

-Lufthansa Consultiry

-Lufthansa Flight Training

-Lufthansa Industry Solutions

-Lufthansa Systems

-Lufthansa Technik

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*