Lotto kimindir?-Spor giyimin öncülerinden

Nasıl ki bütün giyim tarzlarında zamanla markalaşmış, kalitesini ıspatlamış firmalar mevcutsa; spor giyimin de yıllar içinde önemli bir otorite haline gelmiş, neredeyse her branşa gerek ürün, gerekse sponsorluk yönünden katkıda bulunmuş birçok markası mevcuttur. İlk aklımıza gelenler bellidir zaten: Adidas, Nike..:)

Peki bunların dışında hiç mi kaliteli bir marka yok? Adidas veya Nike logolarının olmadığı eşofmanlar giyiyorsak paspal ve zevksiz olmaya mı mahkumuz? Tabii ki hayır değerli okurlar… Eşofmandan ayakkabıya, tenisten outdoora kadar her kulvarda kalitesini ıspatlamış bir marka daha vardır: Lotto Sport Italia

Kısaca Lotto olarak bildiğimiz ve dünyanın dört bir yanında ürünleri satılmakta olan bu markanın tarihçesini; bugünkü konumuna gelinceye kadar geçirdiği aşamaları beraber inceleyerek “Lotto’yu kimler kurdu?” sorusunu cevaplayalım:

Lotto ne zaman ve nerede kuruldu?

Değerli okurlar; Lotto Avrupalı bir spor giyim markasıdır. Anayurdu ise İtalya’nın Montebelluna kentidir.

1960’lardan itibaren Avrupa ve Amerika başta olmak üzere; refah seviyesi yükselmekte olan ülkelerde başlayan spor furyası ve spor branşlarındaki çeşitlenmeye bağlı olarak ayakkabı ve kıyafet üreticilerinin bir kısmı bu sektöre yönelmeyi seçmişlerdir. Refah seviyesi ve yaşam standartları yükselen insanlar sportif faaliyetlere ayırdıkları vakti arttırdıkları için; bu alanda diğerlerinden daha kaliteli, daha konforlu ve daha sağlıklı ürünler üretmek de şirketlerin kıyasıya rekabet ettiği konulardan biri olmuştur.

İşte tam da böyle bir ortamda; spora öncesinde de yeterince aşina olan Caberlotto ailesi; 1973 yılında Lotto markasının temellerini atmıştır. Yani Lotto; 1973 yılında Caberlotto ailesi tarafından kurulmuştur.

Peki neden Caberlotto ailesi sporla yeterince ilgilidir? Çünkü Lotto’nun kurucusu olan bu aile; aynı zamanda F.C. Treviso futbol kulübünün de sahibidir.

Tenis ayakkabısındaki başarı Lotto’nun yolunu açıyor

Üretimine ilk olarak sadece tenis ayakkabısı üzerine yoğunlaşarak başlayan Lotto; henüz fazla üretim ve ihracat kapasitesi olmadığı için pazar olarak da sadece İtalya’da kalmayı seçmiştir. Kuruluşunun ilk yılları boyunca ürettiği tenis ayakkabılarının sporcuların performansı, hızı ve hareket rahatlığı bulmaları için sürekli ar-ge yaparak geliştiren Lotto; kısa sürede dikkatleri üzerine çekmiş ve İtalyan tenisçiler için önemli bir marka haline gelmiştir. O zamanların en iyi tenisçilerinden biri olan John David Newcombe bile 1975-1978 yılları arasında Lotto’nun ayakkabılarını kullanmıştır.

Caberlotto ailesi futbola da el atıyor

Sattığı tenis ayakkabıları ile pazarını genişletmek için yatırım imkanı yakalayan Lotto; 1980’li yıllardan itibaren bu fırsatı futbol branşına girerek değerlendirmiştir. Futbolun epey yaygın olduğu İtalya gibi bir ülkeyi ve başarılı bir tanıtım halinde markanın bulacağı şöhreti düşünürsek Lotto’nun patronları son derece isabetli bir karar almışlardır.

Teniste birçok oyuncuyla anlaşarak hem ürünlerini kullanıma sunup hem de sporcular eşliğinde ar-ge imkanı bulan Lotto; aynı stratejiyi futbolda da uygulayarak; Dino Zoff gibi o dönemin efsane İtalyan futbolcusu ve daha birçok sporcuyla tanıtım ve ar-ge konusunda anlaşmıştır. 1982 yılında Dino Zoff ve birçok İtalyan futbolcuya temin ettiği futbol kramponları ile ismini dünya çapında duyurmayı başaran Lotto; bu on yıllık periyotta İtalya’dan öteye geçerek birçok ülkeye ihracata da başlamıştır. Daha sonraki dünya kupalarında da İtalya milli takımı başta olmak üzere Hollanda gibi başka milli takımların oyuncularının da Lotto’yu tercih etmeye başlaması üzerine marka; futbol alanındaki başarısını iyice pekiştirmiştir.

Bütün bu başarıların bir getirisi olarak her geçen gün daha çok yatırım ve ürün geliştirme fırsatı bulan Lotto; ilerleyen yıllarda voleybol, basketbol gibi branşlar için ürettiği ayakkabıların yanı sıra ayakkabı dışındaki spor aksesuarlarına ve malzemelerine de geçiş yapmıştır.

35 yıl sonra yapılan devir

1999 yılında ise Lotto’nun yönetiminde köklü bir değişiklik olmuştur. Caberlotto ailesi tarafından kurulup büyütülen Lotto; İtalyan bir girişimci olan Andrea Tomat ve ortakları tarafından satın alınmıştır. Bu tarihten itibaren şirket yeni bir vizyon geliştirerek çağa ayak uydurmuş ve dünyanın dört bir yanına yayılma faaliyetlerini hızlandırmıştır.

Lotto’nun Türkiye’ye gelişi

1973’ten itibaren temellerini sağlam bir şekilde oluşturan Lotto; 2000 yılında Türkiye’de de şubelerini açmaya başlayarak pazar genişletme çalışmalarına devam etmiştir. Türkiye’den Linteks Tekstil’in aldığı dağıtım ve pazarlama yetkisi ile Türkiye’nin dört bir yanında Lotto ürünlerinin satıldığı mağazalar açılmaya başlamıştır.

2015 yılına geldiğimizde Lotto; Türkiye dahil olmak üzere 80’den fazla ülkede o geniş ürün yelpazesi ile hizmet vermeye devem etmektedir.

Andrea Tomat

Bugün Lotto’nun sahibi kim?

Günümüzde Lotto’nun CEO’su ve yönetim kurulu başkanı Andrea Tomat’tır. 1957 yılında Udinese’de doğan Tomat; 1982’de Venedik’te İşletme üzerine doktorasını tamamladıktan sonra kariyerinin ilk yıllarını Eaton şirketinde geçirmiş; daha sonra Lotto’da görev yaparak 1989’da şirketin pazarlama müdürlüğüne kadar yükselmiştir. 1999 yılında Lotto’yu satın alışına kadar geçen süre içinde Tomat; sürekli yeni markalar oluşturmak; spor giyim ve sporcular camiasıyla güçlü bağlantılar kurmak gibi amaçlarla çalışmalarına devam etmiş; 10 yıllık bu azimli çalışması da onu bir dünya markası olan Lotto’nun CEO’su olmaya götürmüştür.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*