Los Angeles Clippers’ın sahibi kim?-Batı Konferansı takımlarından

LA Clippers; geçmişinde yaşadığı birçok şehir değişikliğinden sonra artık Los Angeles Lakers ile aynı şehirde mücadele veren; göreceli olarak epey genç bir NBA ekibidir.

Kurulduğu yıllarda çeşitli mali sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kalması yerleştikleri şehirde bir türlü tutunamamaları gibi sebeplerden ötürü Clippers’ın henüz bir NBA şampiyonluğu bulunmasa da ekibin gelecek vaat ettiği kesindir.

Şimdi de NBA’in bu orta yaşlı kulübünün tarihine kısaca değinelim.

LA Clippers’ı kimler kurdu?

İlk mücadelelerini 1970-71 sezonunda veren LA Clippers; NBA’in genişleme çalışmalarının bir ürünüdür. Yani özel teşebbüsten çok bizzat NBA’in teşvikleri sonucunda kurulmuştur.

Aynı yılda Portlan Trail Blazzers ve Cleveland Cavailers’in ardından üçüncü yatırım olan LA Clippers; 1970 yılında Batı New York’ta Buffalo Braves ismiyle kurulmuştur. Yani ekibin ilk yurdu New York olmuştur.

Kulüpte o dönemde işlerin başında olan; yani LA Clippers’ın kurucusu ise Paul Snyder’dir.

Los Angeles Clippers’ın kurucusu Paul SNYDER

New York’ta olduğu dönemde kulübün ilk 3 yılı işleri oturtmakla ve ligde kalmaya çalışmakla geçmiş; 1973’ten itibaren ise Buffalo Braves’in gözle görülür yükselişi başlamıştır.

Fakat işlerin istendiği gibi gitmemesi üzerine 1978 yılında ekip eşyalarını toplamış ve San Diego’ya göç etmiştir. İsmi de “San Diego Clippers” olarak değiştirilmiştir. Yani kulübün Clippers takısı 1978 yılından beri vardır.

Fakat genç ekibin buradaki macerası da uzun sürmemiş ve 1984 yılında Los Angeles’a taşınmıştır. En sonunda burada da tutunmayı başaran ekibin ismi de bugünkü versiyonu olan LA Clippers şeklinde değiştirilmiştir.

LA Clippers başkanı

22 yıldır NBA’de Los Angeles’ı temsil eden LA Clippers’ın başkanı Gillion Zucker iken; sahibi ise Steve Ballmer’dır. (2016 yılındayız)

Herhangi bir lig veya konferans şampiyonluğu bulunmayan ekibin 2013 ve 2014’te iki grup şampiyonluğu vardır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*