Lockheed Martin Nasıl Kuruldu?-Bir Havacılık Devi

Lockheed Martin, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington bölgesine dahil Maryland eyaletinde yer alan havacılık, savunma, güvenlik ve ileri teknolojiler odaklı ve uluslararası çalışan bir Amerikan şirketidir. Lockheed Martin’in kuruluşu 1995 yılında başarılı iki firmanın birleşmesiyle gerçekleşmiştir. Bunlardan ilki 1912 yılında kurulan ve havacılık sektöründe faaliyet gösteren Lockheed, ikincisi ise 1961 yılında kurulan ve elektronik, kimya, havacılık alanlarında üretim yapan Martin Marietta şirketleridir.

1994 yılının Mart ayında Lockheed ve Martin Marietta arasında birleşme görüşmeleri başlamıştır. Tam bir yıl sonra görüşmeler nihayete ermiş ve tüm hisse sahiplerinin onayıyla 15 Mart 1995 tarihinde iki şirket tarihi bir kararla alanında en başarılı şirketler arasından günümüze kadar hiç çıkmayacak olan Lockheed Martin’i yaratmıştır.

Lockheed Martin kuruluşundan bu yana havacılık ve savunma sanayi alanlarında dünyanın sayılı şirketlerinden biri olmuştur. 2014 verilerine göre Lockheed Martin Amerika Birleşik Devletleri ordusundan en çok ödeneği alan şirkettir. 2013 yılında şirket 45 milyar dolarlık gelirinin %78’ini Amerikan ordusundan sağlamıştır ve Pentagon‘un kaynağının da yaklaşık %10’u araştırmaları karşılığında şirkete aktarılmıştır.

Şirket çalışmalarını beş ana bölümde yürütmektedir : Havacılık, Bilişim Sistemleri, Füzeler ve Ateşleme Sistemleri, Uzay Sistemleri, Görev Eğitim Sistemleri. Amerika Birleşik Devletleri’nde havacılık sektörüne en çok katkı sağlayan şirketlere Ulusal Havacılık Kuruluşu tarafından verilen Collier Ödülü‘ne Lockheed Martin 20 yıllık geçmişinde tam 6 kez sahip olmuştur. Ayrıca şirket günümüzde sağlık hizmetleri, yenilenebilir enerji sistemleri, akıllı enerji dağıtım sistemleri ve nükleer füzyon gibi alanlara da araştırma amaçları yatırımlar yapmaktadır.

Dünya çapında 100.000’i aşkın çalışana sahip Lockheed Martin’in aynı zamanda İngiltere, Kanada ve Avustralya’da da alt şirketleri bulunmaktadır. Bu merkezler de elbette Amerikan kökenli firmaya bağlı olarak çalışmaktadır. 9 Kasım 2012 tarihinde yönetim kurulu başkanlığına seçilen Marillyn Hewson, Ocak 2013 tarihinden beri de şirketin CEO’luk görevini yürütmektedir. Hewson 2010, 2011 ve 2012 yıllarında Fortune Dergisi‘nin hazırladığı “İş Dünyasındaki En Güçlü 50 Kadın” sıralamasına girmiştir. Aynı zamanda 2014 yılında Forbes Dergisi‘nin listesinde de 21. sırada yer almıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*