Lobini’nin kurucusu kim?-Brezilya’nın efsane spor arabaları

Amblemindeki vahşi figürden de anlayabileceğiniz üzere Brezilya’nın en efsane spor araba markalarından biridir Lobini… Evet, ismi her ne kadar çağrıştırsa da bir Lamborghini değil… Biri İtalya’da, Avrupa’nın göbeğinde iken diğeri taa Brezilyalarda.. Hem de ulusal çapta üretim yapan, kısmi olarak yurt dışına ihraç eden bir marka… Hal böyle olunca; içinde bulunduğu statü adil bir şekilde değerlendirilerek hakkını vermek gerek Lobini’nin… Brezilya’nın otomotiv kültüründe önemli bir yere sahiptir. Bugüne kadar ürettiği spor arabalarla Brezilyalı zenginler Brezilya caddelerinde estirmişlerdir Lobini arabalarıyla…

Lobini ne zaman kuruldu? Bu spor araba markasını kimler kurdu?

Lobini markası; hem bir dezavantaj hem de büyük bir fırsat olabilecek şekilde son derece genç bir spor araba üreticisidir. Yeni olması onu inovatif, dinamik ve daha esnek yapar. Ama bir yandan da müşterilerine karşı güven kazanmak ve bir marka değeri oluşturmak için uzun yıllar boyunca istikrarlı bir çizgi çizmesi gerekir.

O zaman “Lobini’yi kim kurdu?” sorusunu şu şekilde özetleyebiliriz: Lobini; 2002 yılında, Fabio Birolini ve Jose Orlando Lobo tarafından Brezilya’da kurulmuştur. 1999 yılında başlayan tasarım ve ar-ge çalışmaları 2002 yılında sonuç vermiş ve 2002 yılında Lobini markası ortaya çıkmıştır.

Lobini’nin kurucuları: Fabio BIROLINI (solda), Jose Orlando LOBO (sağda)

Lobini ve kurucuları spor araba üretirken herdaim diğer markalarla da iş birliği içerisinde olmuşlardır. Bunlardan en önemlisi bir diğer Brezilyalı spor araba üreticisi olan Chamonix‘tir. Linke tıklayarak Chamonix NG’ ile ilgili yazıyı da okuyabilirsiniz.

Lobini’nin sahibi kim?

Kurulduğu tarihten itibaren epey dikkat çeken Lobini, tabii ki de şirket avcılarının gözdesi olmaktan kurtulamamış ve mülkiyetinde bazı değişiklikler olmuştur. 2006 yılında bir otomotiv holdingi olan “Brax Automovies” (Brax Otomotiv) adlı şirket tarafından satın alınmıştır. Dolayısıyla 2018 yılının kasım ayında olmamız itibariyle Lobini’nin sahibi Brax Otomotiv Grubu’dur.

Mizahi bir yön olarak Lobini’nin yıl içerisinde ürettiği araç sayısı da spor araba piyasasının ilerleyişi hakkında bizlere fikir sunmaktadır. 2002 yılından bu yana Lobini; en yüksek rakamdaki aracı 2011 yılında üretmiştir. O da sadece ve sadece 27 adettir..:))


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*