Litecoin’i kim kurdu? Litecoin’in yaratıcısı kimdir?

Kripto paralar piyasaya sürüldükleri zamandan beri ortalığı alt üst etmeye devam ediyor. Taa ilk çıktıkları zaman herkesin güldüğü, “Bu ne böyle saçma bir iş mi olur?” dediği Bitcoin; bizler 2019 Haziranına yaklaşırken 8000 dolar cıvarından işlem görüyor. Hatta bugüne kadar sayısız insanı milyoner, hatta milyarder yapmayı başardı bile… En eski kripto para olan Bitcoin’in kurucusu hakkındaki yazımızı merak ederseniz hemen şu bağlantıya tıklayıp onu da okuyabilirsiniz: Bitcoin’i kim kurdu?

Bitcoin’in kurulmasından sonra pek çok altcoin de kurulmuş ve kendini kabul ettirenler borsada işlem görmeye başlamıştır. Bunlardan biri de şimdi kurucusunu öğreneceğimiz Litecoin… Aslına bakacak olursanız kuruluşundan çok kısa bir süre sonra Litecoin bizlere göstermiştir ki; tam olarak bir altcoin değildir. Çünkü Bitcoin’in astronomik değeriyle diğer koinlerin cüzi değerleri arasında köprü konumunda olan bir değeri vardır.

Peki o zaman “Kim icat etti bu Litecoin’i?” sorusunu cevaplayalım şimdi de:

Litecoin’in kurucusu kim?

Litecoin algoritmasını hazırlayıp piyasaya süren, dolayısıyla Litecoin’i kuran kişi eski bir Google çalışanıdır değerli okurlar: Charlie Lee… Gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra 2011 yılında GitHub üzerinden piyasaya sürmüştür Litecoin’i. O halde şöyle bir özetleme yapabiliriz:

Litecoin; 2011 yılında eski bir Google çalışanı yazılımcı olan Charlie Lee tarafından kurulmuştur.

Charlie Lee

Litecoin; pek çok yönüyle Bitcoin’den farklıdır. Öncelikle Litecoin’in üretim limiti 84 milyon tane olarak belirlenmiştir ve bu miktar Bitcoin’in 4 katıdır. Bu kadar fazla arz edilmesi de değerinin yüksek meblağlara Bitcoin’den daha yavaş bir hızla çıkacağını göstermektedir. Ayrıca işlem hızı Bitcoin’den çok daha yüksektir. Mesela Litecoin’in 1 bloğunun işlenme süresi 2,5 dakika iken, bu süre Bitcoin için 10 dakikadır. Yani 1 bloğun oluşturduğu miktardaki Bitcoin gönderiminde onay süreci 10 dakika sürecek kadar karmaşık bir algoritmada iken, Litecoin’de ise 2,5 dakika sürmektedir.

Bunun sebebi ise Litecoin’in altyapısında SHA-2 yerine Script kullanılmasıdır. Script Litecoini daha hızlı yaparken, dezavantaj olarak Litecoin kazımayı sağlayan makinelerin daha pahalı olmasına sebep olmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*