Listerine’i kim kurdu?-Listerine kimin ürünü?

Bazı ilaçlar doktor reçetesine ihtiyaç duyulmaksızın günlük yaşantımızda sarsılmaz bir yer edinmiştir değil mi? Mesela Asprin, Vermidon ve diğer ağrı kesici çeşitleri. Yazımızın konusu olan Listerine de böyledir. Listerine’in kurulması 140 yıl önceye kadar uzanmaktadır ve artık hiçbir reçeteye ihtiyaç duymadan satın alınabilen, kullanılabilen ve çok da faydalı olan bir ağız bakım ürünüdür. (Ayrıca bkz: Asprin’i kim kurdu?)

Listerine’in kurucusu kim?

Listerine’in tarihçesi taa Louis Pasteur’ün mikroplar üzerinde çalıştığı zamanlara dek uzanmaktadır. Yani onun yaptığı çalışmalar, Listerine’in formulünün mucidi olan bilim insanının ilham kaynağı olmuştur. Marka isminin nerede geldiğini de bu sayede anlayabilirsiniz. Çünkü o doktorun adı: Sir Joseph Lister

Sir joseph Lister

1860 ila 1879 yılları arasında Sir Joseph Lister’ın çalışmaları tıp dünyasında geniş yankı bulmuştur. Listerine’in kurulmaya başlaması ise 1879 yılında Sir Lister’dan başka kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Şöyle ki:

Bir diğer doktor olan Sir Joseph Lawrence; Doktor Lister’ın formülünü kullanarak, var olan mikropları öldürmeye ve vücudu dezenfekte etmeye yönelik bu bileşimi bir ağız bakım ürünü geliştirmek için kullanmıştır ve bunun sonucunda bugün Listerine olarak bildiğimiz benzersiz ağzı bakım ürününü geliştirmiştir. Formülün mucidi olan Sir Joseph Lister’e bir atıfta bulunarak ürünün adını “Listerine” olarak belirlemiştir.

1879 yılında ilk kez tanıtılan ve kendini tıp ve eczacılık alanlarında hızla kabul ettiren Listerine’in patenti Sir Joseph Lawrence’a verilmiştir. 1881 yılında ise bir eczacı olan Jordan Wheat Lambert; Listerine’in patent kullanım hakkı için Doktor Joseph Lawrence’tan gerekli izni almış ve ikisi beraber “Lambert Pharmaceutical Company (Lambert İlaç Şirketi)” adlı şirketi kurmuşlardır. Fakat şirketin yönetiminde ve pazarlamada isminden de anlaşılacağı üzere her zaman Jordan Wheat Lambert ön planda olmuştur.

Sonuç olarak Listerine’in kurucusunun kim olduğu, kimler tarafından kurulduğu sorusunu şu şekilde özetleyebiliriz:

Listerine; 1879 yılında Doktor Sir Joseph Lawrence tarafından icat edilmiş, 1889 yılında ise Eczacı Jordan Wheat Lambert’ın yardımıyla markalaşıp bir ürün haline gelmiştir.

Doktor Sir Joseph Lawrence (solda), Jordan Wheat Lambert (sağda)

O zamandan bu zamana Listerine’in tüm dünyada tanıtımı yapılmış, formülü sürekli güçlendirilmiş ve geliştirilmiştir. Günümüz itibariyle reçetesiz olarak satın alınabilen, diş plaklarına ve ağız kokusuna karşı en başarılı ağız ve diş bakım ürünlerinden biri olarak tüm diş doktorları tarafından kabul görmüş durumdadır.

Listerine’in sahibi kim?

Peki ya taa 1880’lerde bile var olan bu Listerine, aradan geçen 140 yıl gibi bir süre sonucunda bugün hangi konumdadır. Listerine’in sahibi kimdir? Mülkiyeti kimin elindedir?

2008 yılında Türkiye pazarına girmiş olan Listerine; günümüz (2019 Haziran) itibariyle dünyanın en büyük ilaç ve sağlık şirketler zincirinden biri olan Johnson&Johnson’ın bünyesindedir. Dolayısıyla “Listerine kimin?” sorusunun cevabı “Johnson&Johnson holdingidir.” şeklinde olacaktır. (Ayrıca bkz: Johnson&Johnson’ı kim kurdu?)

UYARI: 2019 Haziran’ında yayınlanan bu yazımızda verilen bazı bilgiler ilerleyen yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Değişen bilgiye rağmen editörlerimizin yazıyı güncellemek için geç kalması veya başka herhangi bir bildiriminizin olması halinde iletişim veya yorum bölümünde düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*