Lipton kimindir?

Lipton’un kurucusu kim?

Lipton markasının isim babası olarak bilinen Thomas Lipton ’dur. 1850 yılı içerisinde Glasgow’da dünyaya geldi. Babasının bakkal dükkânı içerisinde iş hayatına atılmaya başlayan Thomas, 15 yaşındayken girişimcilik alanında yeni atılımlar, yeni ufuklar için Amerika’nın yolunu tuttu.

Pazarlama ve satış teknikleri konusunda daha fazla bilgi edinen Thomas, ülkesine dönerek babasıyla beraber çalışmaya başlamıştır. Lipton, 1893 yılı içerisinde Thomas Lipton tarafından şirketin temeli kısa sürede atıldı. 2003’te Pepsi ile anlaşmaya başlayınca Pepsi-Lipton International (LIP) tarafından kuruldu. Lipton, Unilever’e ait bir çay firması olarak yer almaktadır. Thomas Lipton tarafından 1890 yılı içerisinde Glasgow, İskoçya’da kurulmuştur. Günümüzde 110’un üzerinde ülkede mevcut olarak yer almaktadır. Lipton dünyanın her yerinde aktif olarak pazarlama faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Thomas Lipton Kimdir?


Thomas Johnstone Lipton markanın kurucusu olarak bilinmektedir. 1890 yılı içerisinde dünyada önde gelen çay üreticilerinden bir tanesi olarak Lipton şirketinin temellerini attı. Sahibi öldükten sonra ise 2000 yılında Unilever tarafından kısa zamanda satın alındı. Lipton’un sahibi kim? Lipton markasının isim babası olarak yer alan Thomas Lipton, 1850’de Glasgow’da dünyaya geldi. Babasının bakkal dükkânı içerisinde iş hayatına atılmış olan 30’lu yaşlarında 20 dükkândan oluşan büyük bir şarküteri zincirini yönetti. 10 yıl sonra ise dükkân sayısı yüzlerce sayıya ulaştırmıştır.

Lipton Sürdürülebilir Çay Projesi

Çay tutkunlarının her zaman vazgeçilmezleri arasında yer alan Lipton’un demlik poşet çayları doğal ağaç liflerinden yapılmış olarak yer alan filtre kâğıdı ile çayın demlikte her zaman uzun süre acılaşmadan kalmasını sağlamaktadır. lipton’u kim kurdu? Thomas Lipton’un kurmuş olduğu Lipton Geleneksel Türk çayı lezzetinden her anlamda vazgeçemeyenler için satın alınmaya devam eden yumuşak bir içim lezzeti sunmaktadır. Her gün daha iyi bir gelecek yaratmak adına kendini geliştirmeye devam eden Lipton, Türkiye’de çayın gelecek kuşaklara tam olarak aktarılması amacıyla yeni projelere devam ediyor. Global anlamda sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusu içerisinde Türkiye’de 2015’e kadar fabrikalar içerisinde üretilen tüm çayları, 2018’e kadar da kullanılan çayların her zaman tamamını sürdürülebilir kaynaklardan sağlamayı tahattur etmektedir.

Thomas Lipton

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


3 Comments

  1. Halkla lişkiler öğrencisiyim Girişimcilik dersinde Liptonuanlatmaya karar verdim ama baktığım diğer kaynaklara göre biraz daha az bir bilgiye sahipsiniz geliştirmenizi tavsiye edrim. Teşekkürler 🙂

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*