Linux’un Kurucusu Kimdir?-Özgür Yazılımın Kayıp Halkası

Linux, 1969 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, AT&T Bell Laboratuvarları ve General Electric‘in ortak çalışmalarıyla temelleri atılan Unix işletim sisteminden ilham alınarak geliştirilen açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Sistemin açık kaynak kodlu olması Genel Kamu Lisansı‘na sahip olduğu anlamına gelmektedir ve bu bağlamda işletim sisteminin çekirdeği isteyen herkes tarafından geliştirilebilir ve de dağıtılabilir.

Linux işletim sisteminin kurucusu Finlandiya asıllı Amerikan vatandaşı yazılımcı Linus Torvalds‘dır. Esasen kendisi Linux işletim sisteminin çekirdeğini oluşturmuştur ve daha sonra sistem birçok kişi tarafından katkı sağlanarak bugünkü haline gelmiştir. Torvalds, 1990’lı yılların başlarında öğrenciyken Unix işletim sistemine benzer bir şekilde çalışan Minix sistemi bulunmaktaydı. Fakat, Torvalds Minix’ten daha iyi bir işletim sistemi kurmayı düşünerek, 1991 yılının Nisan ayında sistemin çekirdeğini yazmaya başladı.  Ardından aynı yılın Ağustos ayının sonlarına doğru Minix haber grubuna gelişmeleri yazarak yardımlaşma talebinde bulundu. Tüm bu gelişmelerin akabinde artık Eylül ayının ortalarında ilk sürüm olan Linux 0.01‘i görücüye çıkardı. Bu sürüm üzerine yapılan yoğun çalışmanın ardından 5 Ekim 1991 tarihinde Linux 0.02 ilk resmi sürüm olarak yayınlandı.

Linux’un ilk resmi sürümünün yayınlanmasıyla beraber kuruluşu da resmi anlamda gerçekleşmiştir denebilir. Linux, bir işletim sistemi çekirdeğine sahip olması sebebiyle, 1983 yılında başlatılan GNU Projesi’nin en önemli kısmını tamamlamış oldu. GNU Projesi, Unix’e bir tepki olarak doğmuştur ve “GNU’s Not Unix” (GNU Unix değildir) ifadesinden esinlenilen ismiyle de bunu açıkça belli etmektedir. Bu proje Unix’in aksine kullanıcıların kendi bilgisayarlarını özgürce, tamamen kendi istekleri doğrultusunda kullanabilmelerini temel alarak başlatılmıştır.

Linux işletim sistemi özgür yazılım olarak ifade edilen oluşumun temelinde oturmaktadır. Geliştirilen her dağıtım, dünyanın her köşesindeki kullanıcılarla tamamen ücretsiz bir şekilde paylaşılır ve bulunan hatalar internet ortamında tartışılarak düzeltilir. Linux tabanlı işletim sistemleri günümüzde masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda ve tabletlerde oldukça geniş kullanım alanına sahiptir. En çok kullanılan Linux tabanlı dağıtımların Ubuntu, Debian, Linux Mint, Fedora, openSUSE, Mageia ve Red Hat olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ayrıca, TÜBİTAK‘ın geliştirdiği Pardus da Linux tabanlı bir işletim sistemidir.

Her ne kadar masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Windows işletim sisteminin üstünlüğü bulunsa da akıllı telefon ve tabletler söz konusu olduğunda Microsoft, Linux işletim sistemlerinin yanına dahi yaklaşamamaktadır. Bu konuda elbette en büyük pay Google firmasının geliştirdiği Android işletim sisteminindir. Ayrıca, Ubuntu işletim sisteminin de Ubuntu Touch ismiyle yayınlanan akıllı telefon ve tablet sürümü de bulunmaktadır.

İşletim sisteminin çekirdeğini oluşturan Linus Torvalds, günümüzde halen çekirdek geliştirme ekibinde yer almaktadır. Linux tabanlı işletim sistemleri kullanıcılara cihazları üzerinde ücretsiz bir şekilde daha fazla yetki sahibi olma imkanı tanımaktadır. Bu nedenle 1991 yılında yayınlanan ilk resmi sürümüyle kurulan Linux ailesi her geçen gün daha da güçlenmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*