Linkedin’nin arkasındaki başarı hikayesi

Selam arkadaşlar. Bugün sizlere dünyanın en büyük internet girişimcilik örneklerinden birini sergilenmiş Reid Hoffman kardeşimizden bahsedeceğim. Bu kişi şu an dünya internet aleminde bir yatırımcı, iş insanı, girişimci ve yazar olarak anılmaktadır.

Henüz lise yıllarında epistomolojik bilimlere merak salan çiftçi bir ailenin çocuğu olan Reid Hoffman reis; üniversiteyi “Stanford Üniversitesinde” bitirmiştir. Bölüm olarak da ne alakaysa “sembolik sistemler ve bilişsel bilim” diye bir alanda takılmıştır.

Bu bölümü bizim burada Türkiye’de okunsan seni bağkurda memur bile yapmazlar ya Amerika’da iş değişiyor. Ardından masterını da şekil olsun diye yine alakasız bir alanda, felsefe bölümünde “Oxford üniversitesinde” yapmıştır. Çiftçi miftçi ama adam yine Oxford’larda takılıyor anlayacağınız o dönemlerde.

Amacı kendi deyimiyle “Dünyayı büyük ölçüde değiştirebilmek” ve büyük yankılar uyandırmak olan bu şişman dostumuz okuduğu kıytırık ötesi bölümler için daha sonradan “iyi ki gitmişim zamanında Oxford’lara, Stanford’lara; tüm bunlar benim için doğru bir seçim oldu” şeklinde nutuklar atmıştır. 1994 yılına gelindiğinde Apple firmasında iş kapmış olan Reid kardeşimiz daha sonradan buradan ayrılıp “e-world” adlı dünyadaki ilk sosyal network denemesini yapan firmada çalışmıştır.

Daha sonra bir diğer Dünya devinde iş kapmış olan Reid reyiz bu firmada basamakları birer birer tırmanıp en sonunda başkan yardımcılığına kadar yükselmiştir. İşte bu efsanevi firmanın adı Paypal’dır. 2002 yılında Paypal ebay’e birkaç milyar dolara satıldığında bizim Reid dostumuzun kıçına tekmeyi basmışlardır. Tabi ne olacak adamı kullandılar kullandılar sonunda attılar. Söylentilere göre bu Paypal adlı elektronik para transfer işlemlerini yapan sistemi bugünkü haline getiren büyük ölçüde Reid Hoffman’dır. Ama elden ne gelir… Onun bunun yanında çalışıp bi halt edemeyeceğini kavrayan Reid Hoffman kardeşimiz bu zamandan sonra “girişimcilik ve yatırımcılık” işine soyunmuştur. Yani artık sömürülen değil biraz da sömüren olmak niyetindedir.

Paypal’den kovulan Reid Hoffman kardeşimiz orada beraber çalıştığı ve büyük işler gerçekleştirdiği iki arkadaşıyla beraber 2003 yılında Linkedin’i kurmuştur.

Röportajlarında; şirket kurulduğu zamanlar üzerindeki toyluğu büyük ölçüde eski çalıştığı firmalardan elde ettiği tecrübelerden yararlanarak attığını söyleyen Reid Hoffman; yine zamanında yaptığı gereksiz işleri sonradan yaptığı açıklamalarla aklamaya çalışmıştır.

Linkedin sitesi şu anda Dünya çapında 200 ülkede 332 milyonu geçkin kullanıcıya sahiptir. Linkedinin sahibi Reid Hoffman şu anda 40’a yakın projede daha yöneticilik yapmaktadır.

Reid Hoffman

Wikia, Xapo, Filckr, Coupons, OneKingslane, Edmodo ve Wrapp adlı kuruluşlar onun eseridir.

Reid Hoffman Dünay’yı daha nezih bir yer yapmak için ve Dünya’da esaslı değişiklikler yaratibilmek adına çeşitli kişisel gelişim kitapları yazmıştır. Bunlardan “The Startup of You: Geleceğini yönet, Kendine yatırım yap ve Kariyerini dönüştür”kitapları çok popüler olmuştur ve bestseller olaak raflardaki yerini almıştır.

Şu anda halen Linkedin’de “Linkedinİnfluencr” adlı blogda yazmaktadır.

Linkedinin kurucusu Reid Hoffman takipçilerine her zaman büyük düşünmelerini ve kendilerine şu soruları sormalarını öğütlemiştir: “Nasıl 1 milyon kullanıcıya ulaşabilirim? Ardından nasıl 10 milyon kullanıcıya ulaşabilirim? Son olarak bu milyonlarca kullanıcıyı nasıl biribirine derin bir şekilde bağlayabilirim?” İşte Reid dostumuz kendisine sık sık bu soruları sorduğu için yükselebildiğini ve 4.2 milyar dolarlık servetine bu şekilde ulaşabildiğini belirtmiştir.

Linkedin’i kim kurdu?:Reid Hoffman.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*