LG: PLASTİK SEKTÖRÜNDEN AKILLI TELEFONLARA

Genellikle televizyon, monitör, akıllı telefon gibi ürünleriyle yakından tanıdığımız LG; aslında kökeni tüm bunların henüz icat edilmediği dönemlere kadar uzanan köklü bir Güney Kore firmasıdır. (Kuzey olsa şaşardım:D) In Hwoi Koo tarafından 1947’de kurulmuştur. LG ismi de; firmanın geçmişinde yer tutan “Lucky” ve “Goldstar” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur.

Koo In-Hwoi

LG’nin 1947’deki kuruluşunda sadece “Lucky” ismini görürüz. “Lucky Kimya Endüstrisi” ismiyle kurulan bu şirket; kimya ve ardından plastik sektöründe faaliyet göstermiştir. LG’nin diğer kanadı olan Goldstar ise 1958 yılında kurulmuş ve daha çok elektrik-elektronik alanında faaliyet göstermiştir. Hatta; Kore malı olan ilk radyo 1959’da Goldstar tarafından üretilmiştir.

Güçlerini birleştirerek petro-kimya ve elektrik-elektronik alanında yoğunlaşan bir şirket topluluğu halimi alan Lg grubu; ilerleyen yıllarda değişen şartlara ve globalleşmeye başarıyla uyum sağlamış; günümüzdeki halini almıtır. 2015 yılında LG; mobil iletişim, dijital medya, dijital aletler ve dijital görüntü cihazları olmak üzere dört temel birim halinde hizmet vermektedir. 200.000’e yakın çalışanı ve 50 milyar dolar cıvarı geliri vardır.

Kim kurdu: In Hwoi Koo

Ne Zaman kuruldu: 1947


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*