Lexus’u kim kurdu?-ABD’nin en çok tercih edilen lüks otomobillerinden

Japon kökenli bir otomobil üreticisi olan Lexus; ilginç bir şekilde piyasaya girmesinden çok çok uzun süre sonra Japonya’da da satılmaya başlanmıştır. Bunun sebebi büyük ihtimalle lüks otomobil pazarının ABD’de daha uygun olması ve alıcı bulmaya daha uygun bir vaziyette olmasıdır.

Aslına bakacak olursanız Lexus’u bugün “en çok satan lüks otomobil markalarından biri” olması yönüyle tanıyoruz. Fakat kuruluş dönemlerine şöyle bir göz atarsak ortaya çıktığı yıldan epey öncelerine dayanan bir araştırma geliştirme ve proje evresi bulunduğunu görürüz. Bunun sonucunda sıfırdan kurulan bir marka değil de, çok çok meşhur başka bir markanın yan kolu olarak ortaya çıkmıştır. O zaman hemen Lexus’un kuruluş ve künye bilgilerini kısaca verelim. “Lexus kimin?” gibi soruları cevaplayalım:

Lexus’un kurucusu kim?

Lüks otomobil markası olarak bildiğimiz Lexus; 1989 yılında Toyota tarafından kurulmuştur. İlk modellerini üreten ve ABD’de piyasaya süren şirket; lüks otomobil ve Formula 1 teknolojisinden esinlenerek yarattığı Formula 1 teknolojisine benzer çalışmalarına 1983 yılında başlamıştır. Tüm bu hummalı çalışmalar da 1989 yılında Lexus denen modeli ortaya çıkartmış ve Lexus’un dünya çapındaki macerası başlamıştır.

Lexus’un sahibi kim?

Günümüzde Lexus markasının sahibi hala Toyota’dır fakat tabii ki kendi yönetim kadrosu mevcuttur. Bundan 28 yıl önce kurulan otomobil markası Toyota’nın da desteğiyle hala lüks otomobil piyasasındaki önderliğini korumaktadır. ABD, Avrupa, Latin Amerika, Asya, gibi geniş bir coğrafyada satışlarına devam etmektedir.

Lexus markasının CEO’luk görevini ise Kazuo Ohara üstlenmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*