Letonya’yı kimler kurdu?-Baltıkların bu şirin ve uygar ülkesini yakından tanıyın

Baltık Denizi’nin güneydoğu ucunda bulunan küçük ve sakin bir ülkedir Letonya. Tenha nüfusu, doğayla iç içe konumu, nezih ve uygar halkı ile Avrupa’nın köşede kalmış ama bir o kadar da gelişmiş, en yaşanılası ülkelerinden biridir. Hele ki Letonca diye bir dilleri vardır ki, böyle Rusça ile İskandinav dilleri arasında bir aksanı vardır. Son derece hoştur..

Letonya’dan bir şehir manzarası

Devletlerin kurucularını, tarihini ele aldığımız kategoride bugünkü yerimizi de Baltıkların bu önemli ülkesi için ayıralım dedik. Başlamadan önce bir not: Letonya, diğer İskandinav ülkeleri gibi Viking-Cermen bir ülke değildir. Halkının kökeni de kültürü de son derece farklılık göstermektedir.

Letonya’nın kısa bir tarihi

Yukarıdaki nottan hareketle belirtecek olursak Letonlar bir Hint-Avrupa halkıdır. Komşuları olan bir diğer sakin ülke Litvanlar ile yakın akraba olan bu milletin bugünkü coğrafyaya MÖ 2500 cıvarında yerleştiği düşünülmektedir. Tabii Hint-Avrupa dediğimiz halk gepgeniş bir coğrafyaya yayılıp milletleşme süreci yaşadığı için şimdi bu bölgedeki milletler “Baltık Halkları” olarak adlandırılmaktadır.

Buraya yerleşen Letonlar uzunca bir süre kendi inançlarını yaşamaya devam etmişlerdir. Önemli kültürel etkileşimlerden birini Cermenler’in ticaret amacıyla bölgeye gelmesiyle yaşamıştır. O yıllarda Hıristiyanlığın yayıcısı görevini üstlenmiş olan Cermenler; ticaret yaparken bir yandan da zor kullanarak Letonları Hıristiyanlaştırmışlar ve Leton kültürünün yeni bir yön kazanmasına sebep olmuşlardır. Ayrıca; bugün Letonya’nın başkenti olan Riga şehri de 1200 yılında Cermenler tarafından kurulmuştur.

İlerleyen yüzyıllarda Letonya ve Estonya‘nın birleştiği bir Livonya Konfederasyonu kurulmuş ve Baltık Denizi’ne kıyısı olan Letonya önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir.

16. yüzyılda Lehistan(Polonya)-Litvanya İmparatorluğu eline geçen bölge, 1800’lere gelirken Çarlık Rusyası’nın hakimiyeti altında yaşamaya devam etmiştir. Yani anlayacağınız Letonya, 1000’li yıllardan beri ya hep komşularıyla konfederasyon oluşturmak durumunda kalmış ya da çevredeki büyük imparatorlukların egemenlikleri altında olmuşlardır.

Geleneksel Letonya kıyafetleri

1918 yılında Bolşevik Devrimi sayesinde Letonya bağımsızlığını ilan etmiş ve bu kaderi birkaç yıllığına da olsa bozmuştur. Fakat ne yazık ki İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından işgal edilmiş, işgalden kurtuluştan sonra 1944 yılında kurulan Letonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti de SSCB’nin egemenliği altında yaşamaya başlamıştır.

Bağımsız Letonya’nın kuruluşu

1991 yılında SSCB’nin dağılmasından sonra her devlet gibi Letonya da bağımsızlığını ilan etmiştir. Dolayısıyla günümüz Letonya Cumhuriyeti, Baltık Denizi’ndeki aynı konumunda 21 Ağustos 1991 tarihinde kurulmuştur.

65.000 km kare yüzölçümü bulunan ülke Doğu Avrupa bloğunda kabul edilmketedir. Kuzeyden Estonya, güneyden Litvanya, doğudan da Rusya Federasyonu ve Belarus ile komşudur. Ülkenin %61’ini Letonlar, %25’ini Ruslar, geri kalanı da çevre ülkelere ait etnik gruplar oluşturmaktadır.

Devletin ilk cumhurbaşkanlığını Anatoljis Gorbunovs yapmıştır. 2017 yılında ise Letonya’nın cumhurbaşkanlığı görevi Raimonds Vejonis, başbakanlığı ise Maris Kucinskis tarafından yürütülmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*