Letgo’nun sahibi kim?-Letgo’yu kimler kurdu?

İnternetin var olmasından beri ticaret anlayışı inanılmaz bir hızla sanal ortama geçiş yapmış, e-ticaret sektörü günümüzde tartışmasız en önemli, en gelecek vaat eden ayrıca her geçen yıl geleneksel ticaret yöntemlerinin daha fazla yerini alması işten bile olmayan bir sektör haline gelmiştir. Başlıkta belirttiğimiz gibi Letgo’yu kim kurdu? sorusunu ve ardından Letgo kimin? diye yapılan aramaları cevaplayacağımız bu yazıda, aynı zamanda hızla yükselen ve hayatımızın vazgeçilmezi olan e-ticaretin başarılı ve ilham verici bir örneğini görmekteyiz. Çünkü Letgo gibi hizmet veren e-ticaret şirketleri; sadece sıfır ürünlerin satışına değil, sıradan internet kullanıcılarının ellerindeki ikinci el, kullanılmayan eşyaları da uygun alıcıya satmalarına olanak tanımaktadır. Yani geçmişimizde var olan spotçu, bit pazarı, ikinci el çarşıları gibi kültürlerin sanal ortama taşınmış hali diyebiliriz. Daha öncesinde Türkiye’de Gittigidiyor, Sahibinden, Hepsiburada gibi projeleri bilen vatandaşımız, uzunca bir süredir Letgo ile de tanışmış durumda.

(Ayrıca bkz: Sahibinden’i kim kurdu?, Gittigidiyor’u kim kurdu?, Hepsiburada’yı kim kurdu?)

Letgo’nun kurucusu kim?

Binlerce kişinin yıllardır evlerinde yer tutan, “Atsan atılmaz satsan satılmaz.” dedikleri eşyaları hobileri, ihtiyaçları o yönde olan insanlara satma imkanı bulup da hiç yoktan para kazanma şansı elde etmesini sağlayan Letgo, televizyonlarda çıkan meşhur komik reklamlarıyla tanınmıştır Türkiye’de… Kim kurdu yahu bu Letgo’yu? diye merak edenler; eski yıllardan kalan kayak takımını hala evin bodrumunda tutup da ne yapacağını bilemeyen bir adamın bunu kara kara düşünürken Letgo’dan ilan vermesi üzerine aniden kapıdan bir kayakçı geliverip ürünü satın alması gibi reklamları görmüşlerdir…. Aynı şekilde bunun gibi birkaç senaryo…

İşte böyle mizahi ve son derece ilgi çekici bir şekilde ülkemizde faaliyet göstermeye başlayan Letgo; muhtemelen çoğu kişinin bilmediği bir yön olarak, Türkiye pazarında çalışmaya başlamazdan çok daha öncesinden beri var olan, yurt dışında kurulmuş bir şirkettir. İlk olarak Amerika’da faaliyetlere başlamış fakat çok kısa bir sürede büyüme göstererek yurt dışına yayılan bir uluslararası şirket olmuştur. 2015 yılında yapılan bir girişimdir. New York City merkezli olarak ABD’de faaliyet göstermeye başlamıştır fakat günümüzde (2019 Haziran) İngilizce, Çekçe, Hollandaca, Brezilya Portekizcesi, İtalyanca, Norveççe, İsveççe, Hırvatça ve Türkçe olarak hizmet vermektedir. O halde hemen şöyle tek cümle içerisinde olacak şekilde Letgo’nun kuruluş bilgilerini verebiliriz:

Letgo; 2015 Haziran’ında Alec Oxenford, Jordi Castello ve Enrique Linares adlı üç ortak tarafından ABD’de kurulmuş bir e-ticaret şirketidir.

Letgo kurucuları: Alec Oxenford (solda), Enrique Linares (ortada), Jordi Castello (sağda)

Letgo kimin?

İlk olarak ABD ağırlıklı olmak üzere İngilizce yayın yapan ve tüm dünyadan İngilizce bilenlerin kullanabildiği Letgo; 2015’te kuruluşundan itibaren başarılı bir proje olmasının ödülü olarak sürekli fonlanmıştır. Letgo yetkilileri de bu fırsatı farklı dillerde yayın yaparak tüm dünyadan daha çok müşteriye ulaşmak için kullanmıştır ve az önce yukarıda saydığımız dillerde hizmetler ve bölgesel şubeler eklenmeye başlamıştır. Mesela günümüzde Letgo’nun biri New York City’de, diğeri de Barcelona’da olmak üzere iki genel merkezi vardır.

Letgo Türkiye; şirketin 2015 sonlarına doğru Naspers adlı bir yatırımcı şirketten aldığı 100 milyon dolarlık yatırım doğrultusunda hizmete açılmıştır ve kısa sürede Türkiye’de sevilen bir alışveriş sitesi olmuştur. Hatta ve hatta kurucu ortaklardan olan Alec Oxenford; Türkiye pazarının ABD’den bile hızlı bir şekilde büyüdüğünü özellikle belirtmiştir.

Aradan geçen yıllar boyunca artık sadece ikinci el eşya değil, emlak ve gayrimenkul ilanları için de hizmet veren Letgo’nun sahibi kim? diye soruyorsanız şöyle bir tabloyla karşılaşırız:

Haziran 2019 tarihinde iken Letgo’nun hisseleri halen aynı zamanda kurucular olan Alec Oxenford, Jordi Castello ve Enrique Linares üçlüsündedir. Fakat şirketle en çok ilgilenen kişi Enrique Linares’tir ve kendisi şirket kurulduğundan beri Letgo’nun CEO’sudur. Ayrıca; Letgo Türkiye Genel Müdürlük görevi de Onur Kavak tarafından yürütülmektedir.

Letgo Türkiye Genel Müdürü Onur Kavak

Letgo iOS ve Android tabanlı akıllı platformlardan uygulama olarak indirilebilir ve kullanılabilir durumdadır.

UYARI: 2019 Haziran’da yazılan bu yazıda verilen bazı bilgiler ilerleyen yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Değişen bilgiye rağmen editörlerimizin yazıyı güncellemek için geç kalması veya başka herhangi bir bildiriminizin olması halinde iletişim veya yorum bölümünde düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*