Lego’yu Kim Kurdu?

Kirk Kristiansen ailesinin 1935 yılında kurduğu The Lego Gourup tarafından 1945 yılından beri üretilen Lego’nun merkezi Danimarkada’dır. Lego parçalarının ilk üretimi oyma tahtalarla yapılmıştır. Bir birlerine kenetlenebilecek parçalardan oluşan Legolar zamanla üretimi kolaylaştırmak amacı ile plastikten yapılmaya başlanmıştır.

Bu sayede logo parçaları aynı şekillerde daha hızlı üretildi. Ayrıca ürünlerin plastik olması 60lı yıllardan günümüze kadar logo parçalarının değişmeden gelmesini sağladı. Logo’nun ilk yıllarında tuğlayı anımsatan fazla karmaşık yapılı olmayan ürünlere çubuk, tekerlekler, çark ve elektronik tabanlı sistemler ilave edildi. Böylelikle hayal gücünün sınırlarını alabildiğine zorlayan geniş çaplı bir ürün stoğu elde edildi.

7-16 yaş arasında çocuklara hitap edilerek üretime başlanan lego, LEGO Baby (0-3 yaş), LEGO City LEGO Duplo (0-6 yaş), LEGO Creator, LEGO Technic, LEGO Bionicle, LEGO Belville, LEGO System, LEGO Mindstorms ürünleriyle her yaş grubuna hitap eder hale geldi.  Ayrıca zihin gelişiminde de büyük rol oynayan bu parçalar bir çok  anaokulunda kullanılmaya devam etmektedir. Lego Digital Designer adlı programla bilgisayar aracılığıyla sınırsız Lego yapılıyor.

Kirk Kristiansen

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. BEN LEGOLARI ÇOK VE ÇOK SEVIYORUM EĞER BENIOFİSİNİZE DAVET EDERSENIZ ÇOK MEMNUN OLURUM.

  2. Merhaba bir kaç gün önce oğluma Doğum günü hediyesi olarak legocıty classıc aldık ama oğlum parçaları birleştirdi ve karşımıza mavi balina çıktı ve çok şaşırdım gerekli yerlere şikayetimi yapacağım bu ne demek oluyor?oglum ya sevse o balina yı sürekli onunla oynasa alışsa…ve daha sonra karşısına o oyun çoksa oynamazmı?!!!

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*