LDP’nin kurucuları kim?

Özellikle son seçimlerde sosyal medya organlarında takındığı mizahi tutumla adından söz ettiren Liberal Demokrat Parti (LDP) 26 Temmuz 1994 tarihinde kurulmuştur. Yani; Türkiye’de eski ve köklü sayılabilecek birkaç partiden biridir.

Kurulduğu günden bu yana hiçbir seçimde gözle görülür bir başarı gösteremeyen LDP; küçük çaplı birçok partiye göre başarılı, istikrarlı ve gündemi meşgul edecek skandallarının olmaması ile dikkat çekmektedir. “Küçük çaplı” derken LDP’yi destekleyenleri kırmak istemem. Bu kullandığım tabir; tamamen alınan oy oranlarına göre söylediğim göreceli bir tanımdır. LDP neden oy oranını yükseltememektedir, neden herhangi bir çıkış yakalayamamaktadır; bunu siyasetçilerin o uzun mu uzun analizlerine bırakalım. Biliyorsunuz; bizim görevimiz size “LDP’yi kim kurdu?” sorusunu cevaplamak…

LDP’nin kuruluşunda kimler vardı?

1994 yılında “Özgürlüğümü seviyorum!” sloganıyla siyaset arenasına atılan LDP’nin kurucu genel başkanı Besim Tibuk’tur.

Besim Tibuk LDP’yi kurduğu günden bu yana uzunca bir süre görevini başarıyla yürütmüş fakat; 25 Kasım 2002’de görevinden istifa etmiştir. Bu istifa üzerine boşalan genel başkanlık koltuğuna Emin Şirin otursa da birkaç yıl içinde partiyle arasında oluşan görüş ve strateji uyuşmazlıkları sebebiyle kaçınılmaz olarak o da istifa etmiştir. 20 Haziran 2005; yani Emin Şirin’in istifasından beri genel başkanlık görevini Cem Toker yürütmektedir.

LDP’nin savunduğu görüşler nelerdir?

Adı üzerinde; liberal görüşte olan LDP’nin resmi literatürdeki siyasi çizgisi “klasik liberalizm”dir. Sivillerin ve kuruluşların devlet denetiminden mümkün olduğunca kurtarılarak özgürleştirilmesini savunan LDP; her seçimde Türkiye için son derece iddialı olacak görüşler öne sürmektedir. Bunlardan bazıları; zorunlu askerliğin kaldırılması ve askerliğin profesyonel bir meslek haline getirilmesi, genel sağlık sigortasının kaldırılması ve gönüllü özel sağlık sigorta sistemine geçilmesi, devletin aldığı irili ufaklı birçok verginin azaltılması ve hatta kaldırılması (bireysel özgürlük ön plana çıkartılırsa devletin harcamaları azalacağı için), kişisel hak ve hürriyetlerin arttırılması gibi vaatlerdir.

LDP’nin bugünkü başkanı kim?

Yukarıdaki tarihçede kısaca anlattığımız gibi genel başkanlık görevini hala Cem Toker yürütmektedir. Genel sekreterlik görevini ise Olcayto Satı üstlenmiştir.

LDP’nin başarıları

Yakın zamana kadar hiçbir milletvekili veya belediye seçimini kazanamamış olan LDP; bu döngüyü 2014’te bozarak tarihinde ilk kez Muş-Mazgirt’in Konakkuran beldesinde yerel seçimleri kazanmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*