Lancome’un kurucusu kimdir?-Dünyanın en büyük kozmetik markalarından

Lancome; 2010’dan bu yana Neutrogena, L’oreal gibi markaların ardından dünyanın en büyük kozmetik markaları arasında ilk beşte yer almaktadır. Köklü geçmişi ve kaliteli parfümleri, binbir çeşit kozmetik ürünleri sayesinde dünya çapında ün yapmış ve günümüzdeki halini almıştır.

Kurulduğu günden beri tabii ki bazı değişiklikler geçirmiş, Lancome bünyesi altında sürekli yeni yapılanmalar gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak 2017 yılındaki 21. yüzyıla uyum sağlamış, dünya pazarının devlerinden biri olan Lancome ile karşımızdadır.

Lancome’u kim kurdu?

Fransa’da kurulup tüm Avrupa’ya ününü yayan Lancome’un isminin de kuruluşunun da ilginç, bir o kadar da hoş bir hikayesi vardır:

Lancome ismi; Fransızca Lancosme kelimesinden gelmektedir. Lancosme; Fransa’nın La Brenne bölgesindeki Indre vadisinde bulunan geniş ormanların ismidir. Yörede yaşayan herkes için Lancosme Ormanı önemli bir yere sahiptir. Lancosme’u meşhur yapan bir diğer yönü de içerisinde bulunan eşsiz kokulu gülleridir. İşte Lancome ismi de Lancosme Ormanı’ndan esinlenilerek alınmıştır ve sembolündeki altın rengindeki gül de ormanın söz konusu özelliğinden dolayı gelmektedir.

“Lancome’u kimler kurdu?” sorusuna cevap verecek olursak 1930’ların Fransa’sına inmemiz gerek. Lancome; 1935 yılında Guillaume d’Ornano ve Armand Petitjean tarafından kurulmuştur. Kaynaklarda genelde Armand Petitjean’ın ismi geçse de d’Ornano kozmetik ürünlerinin kalitesinin arkasında bulunan gizli bir kahraman gibidir. Ayrıca; yukarıda bahsedilen isim hikayesi de d’Ornano’nun eşi Elisabeth d’Ornano tarafından bulunmuştur.

Lancome kurucularından Armand PETITJEAN (1884 – 1969)

Lancome markası; kurulduğu yılda, 1935’te ilk ürünlerini Brüksel’deki World’s Fair Fuarı’nda sergilemiştir. Daha sonra da parfümleri ve kozmetik ürünleriyle büyümesine sürekli devam etmiş ve bir dünya markası haline gelmiştir.

Lancome’un sahibi kim?

1935’te kurulan Lancome 30 sene boyunca kurucularının ve sonrasında devam eden neslin omuzlarıüzerinde büyümüştür. 1964 yılına gelindiğinde ise tekelleşme sürecine katılma kararı almıştır.

1964 yılında Lancome; bir diğer kozmetik devi L’oreal tarafından satın alınmıştır ve halen L’oreal’in bünyesindedir.

Lancome’un CEO’luk görevini de Françoise Lehmann yürütmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*