Lamborghini’yi Kim Kurdu ?

İtalyan bir otomobil üreticisi olan Lamborghini 30 Ekim 1963 tarihinde Feruccio Lamborghini tarafından kurulmuştur. Önceleri bir traktör üreticisi olan Lamborghini şuan dünyanın en saygın spor arabalarını üretmektedir.

Lamborghini kuruluşunun ardından otomobil tarihinde bir ilke imza atarak Countach adında kapısı yukarı doğru açılan bir otomobil üretmiş ve bunu bir gelenek haline getirerek Countach’den sonraki tüm serilerde bu geleneği sürdürmüştür.

Lamborghini yapacağı yüklü bir traktör satışının iptal olması sebebiyle maddi sıkıntıya girmiş ve Lamborghini traktör hisselerini Fiat‘a satmıştır.

Büyük maddi krizler ve gelişmeler gösteren Lamborghini son olarak Audi’ye satılmıştır. En parlak dönemini Audi ile yaşayan Lamborghini büyük değişiklikler göstererek dünyanın en çok kazanan spor otomobil üreticilerinden birisi olmayı başarmıştır.

Lamborghini adını kurucusunun soy isminden alırken simgesi altın renginde boğadır.

Lamborghini’nin modelleri şunlardır:

350 GTV, 350 GT, 400 GT 2+2, Miura, Espada, Islero, Jarama, Urraco, Countach, Silhouette, Jalpa, LM002, Diablo, Murciélago, Gallardo, Gallardo Spyder, Murciélago Roadster, Gallardo SE, Murciélago LP640, Gallardo Superleggera, Reventon, Gallardo LP560-4, Murciélago LP670-4 SuperVeloce, Aventador LP700-4, Sesto Elemento

Kim KurduFeruccio Lamborghini

Ferrucio Lamborghini

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*