LADA’NIN SAHİBİ KİM?

Genelde mühendisliğin merkezi olan Almanya ve cıvarı Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan otomobil üreticilerinin aksine Lada; Rusya’da kurulmuş bir otomobil markasıdır. Günümüzde Renault-Nissan ittifakı; hisselerin yönetimde eşit söz hakkına sahip olmaya yetecek miktarını almış olsa da; 27 Temmuz 1966’da kuruluşundan beri Lada’nın en büyük emektarı Rus kökenli AvtoVAZ firması olmuştur.

Aslında gerek içinde bulunula şartlar, gerekse mecburiyetten dolayı; AvtoVAZ firması üretime geçerken bir diğer Avrupalı otomobil markası olan Fiat’tan yardım almıştır. Bu yüzden de 1966 yılında üretilen ilk model olan VAZ2201‘in teknolojik ve lisans hakları Fiat’a aittir. O sıralarda AutoVAZ’ın başında olan Viktor Nikolayavich aynı zamanda Rusya (SSCB)’nin otomobil bakanı idi.

Viktor Nikolayevich

1966 yılında Samara Oblastı isimli Volga federal bölgesinde kurulan üretim tesisi; 7 yıl sonra, 1973’te tam kapasite üretim imkanına başlayabilmiş ve doğunun parlayan yıldızlarından olma yolunda hızla ilerlemiştir.

Günümüzde hala Rusya ve Doğu Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi olma unvanını koruyan Lada; 21. yüzyıla gelindiğinde çoktan kapasitesini 750.000 araca çıkarmıştır. Ayrıca Kazakistan, Mısır, Ekvador gibi 18 farklı ülkede kurduğu montaj tesisleriyle  istihdam da sağlamıştır.

İlk model VAZ2201

Lada’nın Türkiye’deki ithalcisi Çelik Motor A.Ş. olmuştur. Anadolu Grubu’na bağlı olan bu şirket; 1986’da AvtoVAZ firmasıyla anlaşmış ve bizleri Rus otomobilleriyle tanıştırmıştır. Türkiye’de düşük gelirli kesime çok başarılı bir şekilde hitap eden Lada; 1989-93 yılları arasında en çok ithal edilen otomobil markası olmuştur.

Meraklısına bir dipnot olarak Lada; Slav mitolojisinde aşk tanrıçasının ismidir.

Lada’yı kim kurdu?: Viktor Nikoloyavich (AvtoVAZ)

Lada ne zaman kuruldu?: 27 Temmuz 1966

Lada nerede kuruldu?: Samara Oblast – Rusya (SSCB)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*