Kuveyt Türk kimindir?

Kuveyt Katılım Bankası adıyla anılan 1983 gün ve 831/7506 numaralı bakanlar kurulu kararıyla kurulan bankanın kurucuları tahmin ettiğiniz üzere araplardır. Şirketin ilk kuruluşu “Özel Finans Kurumu” şeklinde olmuştur. Zira o dönemde yabancılara(özellikel yeşil sermayeye) doğrudan banka açması için icazet verilememekteydi. Ancak Merkez bankası tebliğleri ve de Hazine müsteşarlığı kararlarıyla bir banka gibi hareket edebilmiştir. Ancak sonradan 2000’li yıllarda yeni yasalarla Kuvey Türk’de Türkiye’de katılım bankası olarak faaliyette bulunabilecek hale geitirilmiştir.

Yeşil sermaye dediğimiz bu tip fonların en büyük özelliği “faize” yüzde yüz karşı olmalarıdır. Yani eğer faiz uyguluyorsalar bile sadece enflasyona ve de tazminatlara karşı uygulanıyor. Bu durumda diğer bankaların yanında nasıl müşteri çekip barınabilecek diye soracaklar olabilir. Cevap net, islami kesim yüklü miktarda sermaye ile beslemektedir Kuvet Türk’ü.

Nitelikli ve eğitimli bir kurumsal kadroya sahip bankanın, yatırımları daha çok tekstil, emlak, metal ve de sanayi alanındadır. Diğer bankaların aksine elinin altındaki fonu yabancı bankalara, fonlara yatırıp ülkeye en ufak katkısı bile olmadan bekletmek yerine reel yani gerçekçi ekonomiye katkıda bulunacak şekilde bulunduğu ülkeye akıtmaktadır. İşte bu yönüyle çok takdir edilesi bankanın düşmanlarıda çoktur. Zira dini bir yapıda olması, bankanın binlarında arapça dualar, sureler asılı olması, başörtüsüz çalışanların fazla yükselememesi sebebiyle, toplumun bir kısmı tarafından laikliğe, sekülerliğe pek uymadığından kınanmaktadır.

Kuveyt Türk’ün sahibi kim?

%62 Kuveyt Finans Kurumu ve de %9’a yakını Kuveyt devlet SGK kurmuna, %9 İslam Kalkınma Bankasına, %18 Vakıflar Genel Müdürlüğüne kalanıda çalışanlara ve de anonim olan özel kişilere aittir. Anlayacağını bu banka çoğunluk olarak Kuveytli’lerindir. Katılım bankası adıyla anılan bu banka Bank Asya, Albarak Türk gibidir. Yani ana amacı sermayeleri toplayıp ülke içinde yatırımlar yaparak büyümektir. Bu tip finans kuruluşlarının en büyük özelliği sayısız sermayedara sahip olması. Yani bunların arkasında yüzlerce şirket destekçi olarak yer almaktadır. Sizlere kimse çıkıp da “şu şu isim” Kuveyt Türk’ün sahibidir diymez.

Kuveyt Türk’ü kim kurdu?

Kuveytli tacirler konsorsiyumu kurmuştur. Bunların çoğunluğu petrolden zengin olan araplardır. Zaten genelde ortadoğudaki petrol zenginleri ya Birleşik Arap Emirliklerine kaçar ya da Kuveyt’e kaçar. Buralar ekonomik olarak Arap yarımadasının en gelişkin coğrafyasıdır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

 1. zerre kadar islamla alakaları yoktur kesinlikle faiz müesesidir.
  “Ey iman edenler! Allah’tan sakınınız. Eğer imanınızda gerçek iseniz, fâizden arta kalanı bırakın almayın. Yok eğer fâizi terketmezseniz, bunun Allah’a ve Peygamber’ine açılmış bir savaş olduğunu bilin.” (Bakara: 278-279)
  “Allah faiz yiyeni, yedireni, şahitlerini ve kâtibini lânetlemiştir.” (Tirmizî)
  “Fâiz yiyenler: ‘Fâiz ticaret gibidir’ dedikleri için kıyamet günü kabirlerinden şeytan çarpmış gibi ihtiyaçlar içinde kalkacaklardır.

  Oysa, Allah alış-verişi helâl, fâizi haram kılmıştır.” (Bakara: 275)
  “Bundan böyle kime Rabb’inden bir öğüt gelir ve fâizcilikten vazgeçerse, geçmiş günahları kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah’a âittir.

  Kim de tekrar fâize dönerse onlar cehennemliktirler. Orada ebedî olarak kalacaklardır.” (Bakara: 275)
  “Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak fâizi yemeyiniz, Allah’tan korkun ki kurtuluşa eresiniz.” (Âl-i imrân: 130)
  “Fâiz yetmiş çeşit günaha sebeptir. Bunların en hafifi, kişinin anası ile zinâ etmesi gibidir.” (İbn-i Mâce: 2274)

  hiçbir bankayı kullanmam az kazanırım helalinden kazanmaya gayret göstermeye çalışırım Allahım haramdan uzak tutsun. ama kesnilikle faizle çalıştıklarına bugün şahit oldum. 600tl hesabıma değil adıma yatırmış bir yakınımız rica etti emaneten çekmem için gittim 17tl faizi olduğunu söylediler. ve beni o faiz müsesinden kovdular. başörtülü ve sakallı bir tefeci görmemiştim ama bu günleride gördük.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*