Kütahya Porselen’in kurucusu kim?-Türkiye’nin en büyük porselen üreticisi

Hayatımızda hiç bir porselen, çatal-bıçak-kaşık seti satan dükkana gidip Kütahya Porselen’in ürünlerini almamış olsak bile bu markanın ismini duymayanımız yoktur. Hatta sizlere Kitahya Porselen’den başka bildiğiniz hangi Türk markaları olduğunu sorsak büyük ihtimalle söyleyebileceğiniz bir alternatif de mevcut değildir. Peki neden böyledir bu durum? Neden Türkiye’de porselen ve seramik üretimi dediğimiz zaman aklımıza en başta Kütahya porselen gelmektedir?

Öncelikli sebep televizyon ekranlarında sunduğu onlarca dizi ve yarışmalardır tabi… “Kütahya Porselen’in sunduğu…” diye başlayan konuşmaları unutmak mümkün mü?… Ama her ne kadar bu da geçerli bir sebep olsa da yazımıda Kütahya Porselen’i ön plana çıkaran daha gerçekçi, daha elle tutulur noktalara değinmeye çalışacağız:

Kütahya Porselen’i kimler kurdu?

Son derece köklü bir geçmişe ve geleneğe sahip olmasına rağmen bu porselen ve seramik şirketinin kurucuları; işletmeye başladıkları şehrin ismini yüceltmeyi tercih etmişlerdir. Yani tek cümleyle özetlemek gerekirse Kütahya Porselen; Nafi Güral tarafından 1970 yılında Kütahya’da kurulmuştur.

Kütahya Porselen’in kurucusu Nafi GÜRAL

En başlarda küçük ve mütevazı bir seramik işletmecisi olarak müşterilerine ürün sunmaya başlayan Nafi Güral ve çalışanları; ilk pazar olarak turizmi tercih etmişlerdir. Ülkemizdekine benzer bir seramik kültürü çok az ülkede mevcuttur malum… Hele ki bunlar Kütahya’nın kalitesinde ve ustalığında üretiliyorsa; hem Türkiye’nin doğru tanıtımı hem de turistlerin memnuniyeti açısından çok değerli ürünler olacaktır.

İşte Nafi Güral da bu konuda çok isabetli bir strateji benimsemiş ve otellere, turistik tesislere veya yurtdışına yönelik pazarlama faaliyetleriyle beraber işine başlamıştır.

Kütahya Porselen büyüyor

Kaliteli üretim ve doğru satış stratejisinin bir araya gelmesi sayesinde Kütahya Porselen; sadece 10 yıl içerisinde inanılmaz bir ivme yakalamıştır. Turizme yönelik seramik üretiminin apırlıkta olduğu şirkette, yurt içine yönelik porselen ürünlerin de üretimine başlanmış ve Kütahya Porselen’in tüm Türkiye tarafından tanınacağı dönem başlamıştır.

1984 yılında ise Kütahya Porselen hisselerinin %25’i Borsa İstanbul’da halka arz edilmiş ve şirketin finansal büyümesi açısından önemli bir adım atılmıştır.

Kütahya Porselen kimin?

Günümüzde Kütahya Porselen’in yönetim kurulu başkanlığını Sema Güral Sürmeli yapmaktadır. Eski gelenekselliğini ve orijinalliğini başarıyla muhafaza eden şirket; değişen şartlara başarıyla uyum sağlamaktan da geri kalmamıştır.

Yerel seramik üretimiyle faaliyetlerine 46 yıl önce başlayan Kütahya Porselen; artık Türkiye’de bulunan 43 şubesi ile birbirinden güzel porselen takımları üreten ve diğer seramik üreticilerine bile malzeme temin eden bir sektör devidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*