Kurtlar Vadisi’ni kimler çekti?

Herkese merhaba değerli okurlar… Bu yazımızda sanat kategorisinin güzide bir başlığını hep birlikte inceleyeceğiz: Kurtlar Vadisi…

2003’te başladığı yayın hayatında istikrarlı bir şekilde var olmuş; 12 yılı doldurmuş ve halen devam etmekte olan senaryosu ile Türk TV tarihinin en uzun dizilerinden biri olmayı başarmıştır. Peki nasıl oldu da Kurtlar Vadisi 12 yıl boyunca Türkiyede en çok izlenen dizilerden biri olabildi? İzlemeye başladığı yıldan itibaren çocukların genç, gençlerin yetişkin, yetişkinlerin yaşlı olduğu ve yaşlıların öldüğü bu dizinin Türk izleyicilerin gönüllerinde taht kurmasının sırrı ne? Dizide emeği geçenler hakkında kısa bir birifingle beraber analiz yapalım:

Kurtlar Vadisi’nin yönetmeni kimdir?

2003-2015 tarihleri arasında farklı diziler halinde ve sinema filmleri olarak izleyiciye sunulan Kurtlar Vadisi’nin yönetmenliğini Serdar Akar, Sadullah Şentürk ve Zübeyr Şaşmaz yapmıştır. Yapımcılığını dizinin baş karakteri Polat Alemdar’ı canlandıran Necati Şaşmaz’ın ağabeyi Raci Şaşmaz yaparken; senaristliğini de Osman Sınav üstlenmiştir.

Kurtlar Vadisi’nin konusu nedir?

Aslında bu dizinin üzerinde uzmanlaştığı tek ve özel bir olay yoktur. Yani; 2003’ten beri Türkiye’nin yakın tarihini ve gündemini meşgul eden siyasi, politik ve gizemli konuları gün yüzüne çıkarmayı kendine misyon edinmiştir. Dolayısıyla 2003-2005 arası yayınlanan Kurtlar Vadisi, 2006’daki Kurtlar Vadisi Irak filmi, 2007’de başlayan fakat ilk bölümünden sonra RTÜK tarafından yayın yasağı getirilen Kurtlar Vadisi Terör; hemen ardından siz misiniz sansür yapan dercesine başlayan Kurtlar Vadisi Pusu; 2008’de yan kol olarak vizyona sokulan Muro: Lanet olsun içimdeki insan sevgisine, 2009 Kurtlar Vadisi Gladio ve 2011 Kurtlar Vadisi Filistin şeklinde bölümler olmak üzere her birinde ele alınan yakın tarih mevzuları farklıdır.

Derin devlet meselelerini el almasından ziyade Kurtlar Vadisi’nin ortaya çıkış konsepti bir mafya dizisi olmasıdır. O sıralarda yeni bitmiş olan Deli Yürek’e alternatif olarak izleyiciye sunulan; fakat Deli Yürek’in biraz daha külhanbeyi tarzından farklı olarak sistemli bir şekilde çalışan, kendi içinde devletini kurmuş, düzenli mafya örgütlenmelerinin anlatıldığı bir dizi olmuştur. Bugün dizinin baş karakteri olan Polat Alemdar da dizinin ilk bölümlerinde bu mafya örgütlenmesini çökertmek üzere içeri bir devlet ajanı olarak sokulan Ali Candan adlı istihbaratçıdır. Ondan öncesinde de bu mafya beylerinin baronu olan Mehmet Karahanlının Efe Karahanlı ismi oğludur.:))

Kurtlar Vadisi’nin bu kadar reyting toplamasının sebepleri nelerdir diye inceleyecek olursak:

  1. Toplumumuz mafya, örgüt, çete, eşkıya gibi gizli kalmış, gün yüzüne çıkmayan ama varlığı ısrarla savunulan oluşumların epey meraklısıdır. Daha elit kısım nasıl İlluminatiyi, Yeni Dünya Düzenini tartışıyorsa halk da bu kahramanlık hikayelerini tartışmaya bayılır.
  2. Hayatında hiç silah veya çatışma görmemiş olanlarımız bile silahlara inanılmaz derecede meraklıdır. Eskiden “at, avrat, silah” olarak tanımlanan üçlü atın yerini araba alması dışında aynen devam etmektedir.
  3. İnsanlarımız okullardan, eğitim kurumlarından veya direkt olarak devletten yeterince eğitim alamadığı için yakın tarihe olan merakını ve bilgi açlığını bu konularda çekilmiş dizilerle veya kitaplarla gidermektedir. Gerçekten de eğitim müfredatını incelerseniz tarih dersinin en fazla cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan inkılaplara kadar geldiğini görürsünüz. Sonrası artık siyasi kaygılardan mıdır nedendir çocuklara hiç anlatılmaz.

Sonuç olarak; Kurtlar Vadisi en istikrarlı ve kesintisiz dizi olarak Türk televziyonlarında ve hatta birçok Orta Doğu, Balkan ve Asya televizyonunda yayınlanmaya devam eden, yaptığı hasılat ve topladığı beğeni ile takdiri hak eden bir dizidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*