Kumarbaz kitabını kim yazdı?-Kumar bağımlılığının portresi

Genel hatlarıyla yazarın biyografisi ele alındığı zaman “Suç ve Ceza” adlı eseri kadar ön plana çıkmamış olsa da Kumarbaz; hem o gerçekçi ve analizci anlatımının hem de gerçek hayatından kesitlerin bulunabileceği son derece değerli klasiklerden biridir. Çoğu kişi zaten bilecektir ama yine de yazalım: “Kumarbaz” adlı klasiğin yazarı Rus yazar Fyodor Dostoyevski’dir. Orijinal Rusça ismiyle “Igrok” olarak 1867 yılında piyasaya sürülmüş olan bu eser; zeki ama bir o kadar da hayatta her şeye oyun gözüyle bakacak derecede kumar bağımlısı birinin ruh halini tüm çıplaklığıyla okuyucusuna sunmaktadır.

Kumarbaz’ın 1867’de; yani Suç ve Ceza’nın yayımlanmasından sadece 1 yıl sonrasında insanlara sunulmasının da ayrı bir hikayesi vardır: Suç ve Ceza; beklenenden çok daha iyi bir sonuç vererek edebiyat dünyasında geniş yankı uyandırır. O tarifsiz olay örgüsü ve üslubuyla bir anda tanınan Dostoyevski’nin; bunlara bağlı olarak yayıneviyle bir anlaşması bulunmaktadır. Anlaşmaya göre Dostoyevski; “Kumarbaz” eserini 25 gün içerisinde tamamlamazsa, bundan sonra yayımlanacak kitaplarında da herhangi bir hak talep edemeyecektir. Ki bugün bu kitabı okuyabildiysek iddianın kazananı da Dostoyevski olmuş demektir.

Yani yazarın en önemli ikini eseri olarak nitelendirebileceğimiz “Kumarbaz”, aslında oynanmış küçük bir kumarın ürünüdür.

Kumarbaz’ın yazarı kim?

Yazarının Dostoyevski olması ve sadece 25 günde tamamlanması bir yana; bu kitabın yazarın hayatında başka bir dönüm noktasında daha payı vardır.

Gençliğinde iyisiyle kötüsüyle yaşadığı aşk ve kumar maceralarının ele alındığı bu eseri Dostoyevski; kendisine yardımcı olan stenograf Anna Grigeryovna sayesinde 25 güne sığdırabilmiştir. Bilmeyenler için stenografi; harf, noktalama, kelime, vs. yazı unsuru kullanmadan belli başlı işaretlerle hızlıca not alma sanatı demektir.

örnek bir stenografi çalışması

Grigeryovna’nın bu sanatttaki yeteneği sayesinde eserin kaleme alınma süresi epey kısalmış ve “Kumarbaz” kitabı vaat edilen süre içerisinde bitirilmiştir. Bu çalışma sırasında birbirini tanıma fırsatı bulan Dostoyevski ve Anna Grigeryovna daha sonra evlenmiştir.

Sayfa sayısı olarak bakarsa diğer eserlerine göre epey kısa bir yapıt olan Kumarbaz; hem Dostoyevski’nin gençliğinde bulunduğu düşüncelere dair fikir edinmek isteyenler, hem de mükemmel psikolojik analiz tatmak isteyenler için harika bir eserdir. Mutlaka okuyun.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*