Kültür Üniversitesi

İstanbul Kültür Üniversitesi bundan 17 yıl önce, 1997 yılında Bakırköy, İstanbul’da kurulmuş vakıf üniversitesidir. Üniversite genel olarak üç adet kampüste eğitim vermektedir. Şirinevler, İncirli ve Ataköy kampüsleridir. Şirinevler Hukuk ve Hazırlık okulunu kapsarken İncirli mesleki eğitim, Ataköy ise ana kampüstür. 2010 – 2011 yılı boyunca 7005 öğrenci öğretim görmüştür. İstanbul Kültür Üniversitesi başlıca amaçlarında kaliteli yükseköğretim vermektir. Kültür üniversitesine gitmek isteyen kişilerin bilmesi gereken şey onları özellikle eğer Ataköy kampüsüne denk düşerlerse yemyeşil, hoş bir üniversite hayatı bekliyor olacak.


Önemli mezunları arasında Kıvaç Tatlıtuğ, Sarp leventoğlu, Muratcan Güler gibi isimlerin de olduğu Kültür Üniversitesi misyon itibaryle “modern, üretken, yenilikçi, uluslararası iletişim sağlayabilen, vizyon sahibi genç yetiştirmek” amacını benimsemiştir.

Kültür Üniversitesini kimin kurduğunu merak edersenleri artık daha fazla bekletmeyelim. Fahamettin Akıngünç adlı bu amcamız 1926 doğumlu inşaat mühendisi olarak karşımıza çıkmaktadır, 1943 yılına kadar Eskişehirde geçiren bu amcamız liseye kadar bu şehirde kalmıştır, ardından o dönemdeki adıyla Yüksekmühendis okulu diye bilinen İTÜ İnşaat fakultesini bitirmiştir(1950). Askerliğinin sonunda İTÜ proje ve inşaat dairesi denilen yerde mühendis ve büro şefi olarak görev yapmıştır. Yine buradan sonra 1960 kendi firmasını kurup müteahhitlik işine başlamıştır(şu müteahhitlik’dede ne para varsa tüm kodomanlar buradan:))

Fahamettin Akıngüç

Bana sadece Kültür Üniversitesini kimin kurduğunu sormayın; zira Fahamettin Akıngünç sadece üniversite kurmamıştır. Tüm ömrünü eğitime adayan bu insan üniversite kurmadan evvel 6 anaokulu, 2 ilköğretim okulu, 2 lise, 1 fen lisesi kurmuştur. Anlayacağınız adam boş durmamış. En son olarak da üniversite kurmuştur. Bu arada da Kültür okulları topluluğu adı verilen bir oluşum da kuran Fahammettin Bey, hemen ardından Kültür Eğitim Vakfını (KEV) kurmuştur.

Eğitim sistemine mühendis bakış açısıyla yaklaşan bu beyefendimiz daha çok kendi tabiriyle “öğrenci odaklı” öğretim sistemini benimsemiştir. Yani düşük zekalı varsayılanından, zekisine kadar her çeşit öğrencinin aslında değişik yetenekleri ve uzmanlıkları olduğunu varsaymıştır ve işe yaramaz bir öğrencinin olmadığını kabul etmektedir. Yani bu savın arkasında “insana verilen değer” yatmaktadır. Nitekim eğitim sisteminin de görevi kişi odaklı yaklaşıp genç diğmalardaki bu cevheri açığa çıkarmak olmalıdır Fahamettin Beye göre.

Eğitim sektöründeki onca girişimi ve katkısı onun elli koca yılını bu mecraya adaması ve çok büyük işler başarması sebebiyle milli eğitim camiasi tarafından “eğitim duayeni” olarak lakaplandırılmasına sebep olmuştur. Ayrıca hakkında İş Bankası hayatını anlatan “Eğitim Mühendisi Fahamettin Akıngünç” adlı bir kitapda çıkarmıştır. Yine İTÜ ayazağa kampüsünün öğrenci yurtlarının inşaatı sırasında fevkalade yardımda bulunmasından dolayı “gümüş arı ödülünü almıştır”. Tüm bu süreç boyunca Fahamettin Akıngünç “yaşadıkça eğitim” ve “ünitelerle 5 yıl” isimli dergileri çıkarmıştır. Milli eğitim bakanlığı ile ortak çalışmalarda bulunmuştur. 2009 yılına kadar Kültür Üniversitesi mütevelli heyeti başkanlığını sürdüren Fahamettin Akıngünç sonradan bu görevi Dr. Bahar Akıngünç Günver’e devretmiştir. Halen aynı kurumda onursal başkanlığını da sürdürmektedir.

Analayacağımız Kültür Üniversitesinin kurucusu ve aynı zamanda sahibi olan bu adam bir dava adamdır. Kendini eğitim davasına adamış bir şahsiyettir. Türkiye’ye bu denli hizmette bulunmuş sayılı insanın olduğu şu zamanda keşke daha çok Fahamettinler’in türemesini temenni ederiz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*