Küçükoteller(.)com.tr’nin inanılmaz başarı öyküsü

Ülkenin en kapsamlı ve gelişmiş butik ve küçük otel rehberinin, Küçükoteller(.)com’un kurucusu İzim Bozada ile yaptığımız bir röportajı sizlere takdim edeceğiz bu gün. Kendisi gerçekten bir azim ve istikrar örneği olarak karşımızda duruyor. Dünya turizm devlerinden Türkiye’nin çoğu butik ve küçük oteli ondan icazet almadan zirveye tırmanamaz diyebiliriz. Peki böylesine bir imparatorluğun arkasındaki ismin hikayesi ne?

İZİM BEYE YÖNELTTİĞİMİZ SORULAR:

1) Böylesine bir fikir ilk olarak nasıl aklınıza geldi ve de işe ilk defa koyulurken etrafınızdakilerden olumlu ya da olumsuz hangi tepkileri aldınız?

2) İlk makalelerinizi yayınlamaya başladığınızda, hangi duygular ve umutlar size “istikrarınızı koruma” konusunda destekledi?

3) Kucukoteller.com.tr’de otellerin bir kısmında bizzat konakladığınız ve de memnun kalmadığınız oldu mu? Memnuniyetsizlik durumda ne yaptınız?

4) İşinizin illallah dedirten yanları oldu mu? Bu gibi durumların üstesinden nasıl gelebildiniz?

5) Merak edilen konulardan bir tanesi de sitenizin ismi olan “küçük oteller“‘in nasıl seçildiği, sonuçta bu tip bir işi yapan birinin genelde en büyük ve de en lüks otelleri tanıtmaya başlaması beklenir? Neden küçük oteller?

6) Bize biraz hayatınızdan bahsedebilir misiniz? Hangi okullarda okudunuz ve de nasıl bir aile yaşantınız vardı(size özel kalmasını istiyorsanız cevaplamayabilirsiniz). Bunun haricinde hayatınızın en zor dönemlerinin üstesinden nasıl gelebildiniz?

İzim Bozada

İZİM BEYİN CEVAPLARI

kucukoteller.com.trve SmallHotels(.)com(.)tr sitelerini Amerika’da Cornell’de E-merketing burs programını okurken tez projem olarak 2004’te açmıştım.
Desrte hocamızın herkes kendi ülkesinde niş bir alanda web projesi geliştirsin görevi vermesiyle, ve araştırmalarım sonucunda Türkiye’deki Küçük otellerin bir online marketing altyapısı üzerinden kendilerini tanıtabilmeleri ve seslerin duyurabilmeleri amacıyla kuruldu.
Elbette o zamanlar internet veya internet sitesi kurarken karşılaştığım zorlıklar oldu. Bunların ilki ailemin gül gibi işin varken ( 2000-2003 arası Çırağan Sarayında çalışıyordum ) ve Amerika sonrası Çırağan’a geri dönecektim, fakat dönmeyip 2005’te Tr’de otelleri gezmeye başladım. Ailemin güveni tam yoktu diyebilirim. Sonrasında otelleri gezmeye ve anlatmaya başladığımda, ki o zamanlar pek fazla otel yoktu. Otellerin ilk sorusu biz bu internetin neresinde yer alacağız, bizi kim bulacak ki buradan veya internet sitesi ne işe yarar gibi sorularla karşılaşmıştım. Ve kendimi internet Amerikalıların Vietnam savaşında iletişim aracı olarak kullnadıkları vs vs diye anlatırken buldum. O zamanlar işimin zor olacağını anlamıştım ve 2 sene kadar bu dilleri dökmekle geçti zamanım diyebilirim.
İkinci soruya gelince, motivasyonu kuvvetli olmayan kişilerin, kendine güveni, kendini vey yapabileceklerini göremeyen insanların, ileri bakışı olmayan insanların bence kesinlikle herhangi bir işe kalkışmamaları gerektiğini gördüm.

Benim de yoluma birçok engeller çıktı hatta turizm tanıtma genel müdürlüğünden 65 bin lira ceza bile yemiş oldum butik otel lafından ki bazen herşeyi bilemiyor olabiliyor insanlar, ve beni en çok üzen bu kadar emek verirken devletin affediciliği yerine cezalandırıcı tutumu olmuştu. Fakat motivasyonu bozmadan devam ederek bugünlere oteller ile bereber gelmiş olduk. Şimdi şöyle bir baktığımda ‘evet ben bir madenin üzerinde oturuyorum’ diyebiliyorum. İlk makale konusunda yılmadan gezi yazıları yazarak, seyahat dergilerine, ve gazetelerde köşeler edinmeye çalıştım ve bu çabaların karşılığında Marie Claire, capital, Hürriyet seyahati Vatan, Akşam, travel + leisure, lonely planet gibi bir çok yayında yer almayı başardım. öyleki Forbes dergisinde 2008’de girişimci olarka yazım bile yayınlandı. Makakeler yazmaya halen devam ediyorum ve yazım biryerlerde çıkınca çok mutlu hissediyorum hala ilkgünkü gibi. Galiba işini iyi yapıyor olmanın bir karşılığı gibi bir duygu yaratıyor bu bende.Bizzat kaldığım ve memnuniyet hissetmediğim yerler olduğunda otelcilere bunları tek tek anlatıyorum, düzeltilmesi gereken yerleri söylüyorum ve sonrasında tekrar ziyaret ederek yapılıp yapılmadığını kontol ediyorum ve maalesef kendini düzeltmeyenleri hemen çıkarıyorum ve hiç te gocunmuyorum. yeni açılan bir oteli hemen üye olarak kabul etmiyorum, 1 sene bekletiyorum ki otel otursun ve öyle ziyarete gideyim diye, yada otele sıfırdan danışmanlık vererek, tüm bilgimi otele uyguluyor ve sanki 10 senelik bir müesseseymiş haline sokuyorum oteli.
İşimin illallah dedirten tarafları oluyor, bazı otellerin sahipleirnin kibiri ve vurdum duymazlıkları veya konuklara karşı gösterdikleri tavır tutumdan dolayı. Ben konukların yorumlarına çok önem veriyorum ve yaptırım gücüm oluyor oteller üzerinde. örneğin Kazdağlarında bir otelimiz maddi kazanç için çatısına baz istasyonu kurmuş ve konuklar bana hemen haber verdiler, 3 günde oteli siteden kaldırmakla tehdit ettim ve amacımıza ulaştık. Otel baz istasyonunu kaldırdı.
Oteller neye göre seçiliyor;
KucukOteller.com.tr sitesi, Türkiye’de yer alan şirin ve karakteri olan Butik Oteller | Tarihi Oteller | Villa Oteller | Tasarım Oteller | Küçük Oteller | Hip Oteller | Tatil Evleri ve Konuk Evlerini tanıtmak ve kullanıcıların beğenisine ve bilgisine sunmak için tasarlandı. Sitemizde ki tesisleri her yıl ziyaret ederek, başta temizlik olmak kaydıyla ev sahibinin karakteri, tesisin mimari yapısı, odalarının tasarımı ve lokasyonu bizim için tesis seçiminde ve sitemizde yer vermede en önemli önceliktir.
Sınıflandırma: Küçük Oteller bize göre; Sahibi tarafından işletilen, İşleten kişiye her an ulaşılabilen. Sohbeti, yemesi, içmesi ev havasında geçen. “Farklı” olan. Bir ahbap, arkadaş evine gidilmiş, konuk olunmuş hissi veren. Tasarımı ve tarzı olan. Kendine has ve özgün olan. Bir yerin taklidi olmayan. Ayrıldığınızda, kalbinizin ve ruhunuzun kaldığı yer olan. Temiz, hijyen kurallarına uygun olan. İlgi ve merak uyandıran. Otel atmosferini yaşatmamaya çalışan tesislerdir.
Eğer otelin bu tanımlara uyduğunu düşünüyorsanız başvurun diyoruz.
Şimdilik bu kadar… Teşekkürler.

Gördüğünüz gibi İzim Bey’in kendine olan özgüveni, kararlılığı ve iş bitirici tutumuyla gerçekten kusursuz bir girişimci olarak arşivimizde yer almayı hak ediyor.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*