Koza Holding’in sahipleri kim?

Matbaacı ve iş adamı olan Ali İpek tarafından kurulan ve ilk olarak Koza davetiye adı altında faaliyetlerini sürdüren Koza Holding’in, günümüzdeki sahibi ve yönetim kurulu başkanı Akın İpek’tir. 1948 yılında temelleri atılan Koza İpek holding, günümüzde madencilik, enerji, inşaat, ticaret, medya ve sağlık ile eğitim alanında faaliyetlerin sürdürmekte olan bir işletme konumuna gelmiştir. Koza holding’in sahipleri kim? Sorusunun karşılığı, grubun yönetim kurulu başkanı olan Akın İpek olarak verilmektedir.

İpek-Koza Holding Kimlerin?

İpek-Koza holding olarak faaliyetlerini sürdüren grup, Akın İpek isimli şahsa ait bulunmaktadır. Birçok alanda faaliyet gösteren holding, madencilikten enerjiye, matbaacılıktan inşaata, televizyonculuktan radyoculuğa, otelcilikten hava taşımacılığına, çiftçilikten eğitim alanına ve kafe işletmeciliğine kadar birçok sahada faaliyetlerini sürdürmektedir. İpek Koza ismi ile anılan ve Akın İpek’in sahibi bulunduğu işletmeye yönelik yapılan araştırmalarda en sık karşılaşılan İpek-Koza holding kimlerin? Sorusunun karşılığı da anlaşılacağı üzere, Akın İpek olarak bilinmektedir.

İpek Koza Holding Sahiplerinin Siyasi Görüşü Tahminen Nedir?

İpek Koza holding sahibi olan Akın İpek’in Fethullah Gülen ile olan yakınlığı, medyada çıkan haberlerde görülmektedir. Ayrıca, Fethullah Gülen’in Ankara’da bulunan okullarının yönetim kurulu üyesi görevini yürüttüğü de yine aynı yazılı ve görsel medya elemanlarında yer almaktadır. Bu haberlere istinaden İpek Koza holding sahiplerinin siyasi görüşü tahminen nedir? Sorusunun cevabı olarak, Fethullah Gülen siyasi düşüncesi ile paralellik gösterdiği şeklinde tahmini bir cevap verilmektedir.

İpek Koza Holding Ne Zaman Kuruldu?

1948 yılında Koza davetiye başlığı altında kurulan ve o dönem Koza davetiye olarak faaliyetlerini sürdüren günümüz Koza holding işletmesi İpek Koza holding ne zaman kuruldu? Sorusunun karşılığını bu şekilde vermektedir. Ali İpek tarafından bahse konu yılda kurulmuş ve faaliyetlerine devam etmiştir. Halen birçok alanda hizmet veren Koza holding, bu iştiraklerini Akın İpek yönetiminde sürdürmeye devam etmektedir.

Koza Holding Kayyum Atanmadan Önce Yıllık Cirosu?

Koza holding, Fethullahçı terör örgütüne maddi kaynak suçlaması ile ilk olarak 1 Eylül tarihinde bir soruşturmaya maruz kalmıştır. Yapılan bu soruşturmada, üst düzey yedi yönetici tutuklanmış ve ertesi gün serbest bırakılmıştır. Daha sonra Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin vermiş olduğu bir karar ile 26 Ekim tarihinde şirkete kayyum ataması yapılmıştır. Yapılan atama neticesinde, gerek siyasi partiler, gerek ise çeşitli medya grubu temsilcileri, tepki göstererek destek vermeye çalışmıştır.

2003 yılından günümüze kadar Koza davetiyenin piyasa değeri 24 kat seviyesinde bir artış göstermiştir. 2004 yılında şirketin cirosu 5,8 milyon YTL olarak açıklanmıştır. Günümüzde madencilikten hava taşımacılığına, inşaat sektöründen gazete, televizyon ve radyo işletmesine kadar birçok alanda faaliyet gösteren Koza holding kayyum atanmadan önce yıllık cirosu 453,5 milyon dolar olarak bilinmektedir. Bu rakamsal değer özellik ile kayyum atamasından sonra yayımlanan, yazılı ve görsel medya organlarından ede edilen veriler ışığında kamuoyuna duyurulmuştur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*