Korpiklaani’yi kim kurdu?-Orman oymağı

İskandinavya’nın soğuk, karlı, ot bitmez hayvan yetişmez topraklarından kopmuş bir folk metal grubuyla daha karşınızdayız. Kendileriyle aynı tarzda müzik yapan birçok metal grubuna göre çok daha soft, eğlenceli ve folklorik tarzda besteleri bulunan Korpiklaani; daha önce hiç folk metal dinleyip grupların karşılaştırmalarını yapmamış birinin bile farklılığıyla hemen dikkatini çekecektir. Aslında grup bu farklılıklarını ve dikkat çekiciklerini biraz da isimlerinin Korpiklaani olmasından önceki döneme borçludur. Şimdi de kısaca bu hikayeye değinelim:

Korpiklaani kurucuları

İlk önce meraklıları için bu kelimenin anlamına değinelim. Bildiğini gibi Korpiklaani; Finlandiya’da kurulmuş bir folk metal grubudur. İsminin anlamı da Fince’de “Orman Oymağı” anlamına gelmektedir. Ne kadar çekici bir isim değil mi?…:) Dolayısıyla bu grubun şarkılarında ve bestelerinde mevzu bahis epik kahramanlık hikayelerinden ziyade eski İskandinav inançlarının ormana, doğaya ve canlılığa olan saygılarından ileri gelmektedir.

Grubun geçmişine bakacak olursak da Korpiklaani’nin; üyelerinin ilk müzik grubu tecrübesi olmadığını görürüz. Grubun birçok üyesi bundan öncesinde Shaman adlı bir grupta faaliyet göstermiştir. İşte Korpiklaani’nin şarkılarında görülen yoğun şamanik figürler, şarkılarının dibine kadar Fince olması, etraflarında bulunan Fin ormanlarından ilham alarak bunları şarkılarına yansıtmaları da Shaman geçmişinden dolayıdır.

Fakat daha sonra şartlar ve zorunluluklar değişmiş; grubun bazı üyeleri tamamen yerel ve folk olmaktan ziyade bunları koruyarak ve biraz daha metal müzik efektleri katarak daha meşhur folk metal gruplarına benzer bir tarz yaratmak istemişlerdir. Böylece 2003 yılında Korpiklaani resmen kurulmuştur. Şu anda bu yazıyı yazdığımıza göre başarılı da olmuşlardır. Ama her zaman daha kültürel ve yöresel bir grup olarak bilinmeye devam edeceklerdir. Geçirdiği birçok değişiklikten sonra Korpiklaani üyelerinin son hali şu şekildedir:

-Jonne Jarvela (vokal, gitar)

-Jaakko Lemetty (keman ve nefesli çalgılar)

-Kalle Savijarvi (gitar)

-Matti Johansson (bateri)

-Jarko Aaltonen (bas gitar)

-Sami Perttula (Akordiyon)

Korpiklaani albümleri

2003 yılında kurulduktan sonra eski Shaman kabuğundan sıyrılan grup folk metalin koruyucu kollayıcı kurumu olan Napalm Records ile anlaşmış ve 2003 yılında ilk albümlerini piyasaya sürmüştür. Albümler dışında da birçok metal festivaline ve turneye katılan Korpiklaani ilerleyen yıllarda iyice namını duyurmuş ve dünya çapında saygın folk metal grupları arasına ismini yazdırmıştır. Albümlerini kronolojik sıraya göre yazacak olursak Korpiklaani’nin bugüne kadar çıkardığı albümler şu şekildedir:

-Spirit of the Forest (2003)

-Voice of Wilderness (2005)

-Tales Along This Road (2006)

-Tervaskanto (2007)

-Korven Kuningas (2008)

-Karkelo (2009)

-Ukon Wacka (2011)

-Manala (2012)

-Noita (2015)

Yazımızın sonunda da Korpiklaani’yi ilk defa dinleyecekler için en sevilen şarkılarından biri olan “Vodka” isimli şarkının klibini koyalım:


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*