Kopenhag Üniversitesi’nin kurucusu kim? – İskandinavya’nın en eskilerinden

Üniversiteyi başından sonuna kadar yurt dışında okumak isteyenler bir yana; birçok başarılı öğrencimiz de yüksek lisans ve doktora çalışmaları için yurt dışındaki üniversiteleri tercih etmektedir. Eğer başarı oranı yeterliyse bu tercihlerde öncelik Avrupa’nın en eski ve en prestijli kurumlarından yana olmaktadır.

Daha önce Batı ve Orta Avrupa’da bulunan pek çok üniversitenin tarihi, sahip olduğu imkanlar, vs. hakkında bilgiler vermiştik. Bu kez ise rotamızı Kuzey Avrupa’ya; kutsal topraklar olan İskandinavya’ya çeviriyoruz.

Baltık ülkeleri arasında en saygın yükseköğrenim kurumlarından biri olan Kopenhag Üniversitesi; uzun geçmişi ve oturmuş kültürü ile de aday öğrencileri fazlasıyla cezbetmektedir. Birazdan tam olarak kuruluşuna ve eğitim vermeye başlamasına değineceğiz fakat sahip olduğu statüyü belirtelim: Kopenhag Üniversitesi; Danimarka’nın en eski üniversitesidir. Uppsala Üniversitesi’nin ardından İskandinavya’nın ise en eski ikinci üniversitesidir.

Şimdi de tarih kokan bu okulun ne zaman kimler tarafından kurulduğuna ve kimler tarafından geliştirildiğine değinelim:

Kopenhag Üniversitesi’i kimler kurdu?

Her eski Avrupa üniversitesi gibi Kopenhag da kilisenin denetimi altında eğitim vermeye başlamıştır. Bu bağlamda en doğru bilgileri verecek olursak Kopenhag Üniversitesi; 1479 yılında Danimarka Krallığı ve Katolik Kilisesi tarafından kurulmuştur. O yıllarda kral 1. Christian iken; Papa ise 4. Sixtus idi.

Kopenhag Üniversitesi’nin kurulduğu dönemin Danimarka Kralı 1. Christian (1426 – 1482)

Kilise kültüründe olmasına bağlı olarak Kopenhag Üniversitesi; yaklaşık 100 yıl boyunca İskandinavya’da Roma-Katolik Hıristiyan eğitiminin temsilcisi konumunda olmuştur. Yani en önem verdiği branş iken teoloji iken; hukuk, tıp, felsefe gibi temel bilimlerde de öğrenci yetiştirilmiştir.

1550’li yıllara yaklaşırken ise üniversite kısa bir buhran geçirmiştir. Kiliseye isyan babında Protestanlığın Avrupa’nın birçok yerinde yayılmaya başlaması, Danimarka’nın da bu mezhep için uygun bir temel oluşturması sebebiyle 1531 yılında okul kapatılmış, 6 yıl boyunca eğitim verilmemiştir. 1537 yılında ise dönemin Danimarka Kralı 3. Christian tarafından tekrar açılan okul; Luther öğretileri ve protestan çerçevesinde revize edilmiş; aynı bölümlerde daha modern eğitim verilmeye başlanmıştır.

Kopenhag Üniversitesi yok olmanın eşiğine geliyor

Mezhep kavgalarından etkilendiği yetmiyormuş gibi Kopenhag Üniversitesi; devletler arasındaki çekişmelerden dolayı da yok olma noktasına gelmiştir.

1807 yılında İngiliz Donanması’nın Kopenhag şehrini ağır bir şekilde bombaladığı esnada üniversite de tahrip olmuş; binalarının büyük kısmı yıkılmıştır. Buna rağmen Danimarkalılar yılmamış ve okulu restore ederek 1850 yılına kadar eski haline kavuşturmuştur.

Bu restorasyonla beraber Kopenhag Üniversitesi’nde bugünkü modern eğitim anlayışına geçişin aşamaları başlamış ve günümüze gelinceye kadar devam etmiştir. Fakültelerin gruplandırılması ve dallandırılmasıyla beraber en önemli yeniliklerden beri; 1877’de okula ilk kız öğrencilerin kabul edilmesi olmuştur.

Kopenhag Üniversitesi bölümleri

Geçmişte olduğu gibi bugün de büyük ölçüde temel bilimlerde eğitim veren Kopenhag Üniversitesi’nin fakülteleri şu şekildedir:

-Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi

-Beşeri Bilimler Fakültesi

-Hukuk Fakültesi

-Sayısal Bilimler Fakültesi

-Sosyal Bilimler Fakültesi

-Teoloji Fakültesi

Bütün bu fakülteler Şehir, Kuzey, Güney, Frederik-shery olmak üzere dört kampüse dağılmış durumdadır.

Günümüzde 5.000 cıvarı akademik, 5.000 cıvarı idari personel ile 40.000’den fazla öğrenciye eğitim veren Kopenhag Üniversitesi’nin rektörlüğünü ise Ralf Hemmingsen yapmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*