Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Konyaspor’un kurucusu kimdir?-İç Anadolu’nun köklü ekibi

Futbol, Takımlar 4 Mayıs 2015

Bugün yeşil beyaz renkleriyle hepimizin bildiği Konyaspor; kökeni cumhuriyet öncesine kadar dayanan köklü bir futbol kulübüdür. Fakat kulübün evrim sürecini geçirmesi ve bugünkü bütün halini alması biraz sürmüştür tabii…

Konyaspor; futbol macerasına 1922 yılında Konya Gençlerbirliği ismiyle başlamıştır. Bu dönemde siyah beyaz renkleri benimsemiş olan kulüp; Konya’nın irili ufaklı diğer takımları gibi amatör kümelerde mücadele etmiştir.

Aradan geçen uzun yıllardan sonra ise Türkiye’nin en büyük iline yakışır bir şekilde kulüpler arasında birleşme gerçekleşmiştir. 1965 yılında Meramspor, Selçukspor ve Çimentospor isimlerindeki komşu takımları ile birleşen kulüp Konyaspor ismini almış ve müsabakalara bu isimle devam etmiştir.

1981’de ise Konyaspor; aynı ildeki diğer rakibi Konya İdman Yurdu ile birleşme kararı almış; böylece bugünkü Konyaspor haliyle Türk futbol sahnesine çıkmıştır. Bu birleşme ile takımın adı Konyaspor olarak kalmış fakat renkleri Konya İdman Yurdu’nun renkleri olan yeşil beyaza dönüşmüştür.

Sponsorluk anlaşmaları gereği zaman zaman isim değiştiren Konyaspor’un (Kombassan Konyaspor gibi) bugünkü ismi ise Torku Konyaspor’dur.

Kulübün amblemindeki çift başlı kartal; Selçuklular dönemine bir atıftır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.