Konyaspor’un kurucusu kimdir?-İç Anadolu’nun köklü ekibi

Bugün yeşil beyaz renkleriyle hepimizin bildiği Konyaspor; kökeni cumhuriyet öncesine kadar dayanan köklü bir futbol kulübüdür. Fakat kulübün evrim sürecini geçirmesi ve bugünkü bütün halini alması biraz sürmüştür tabii…

Konyaspor; futbol macerasına 1922 yılında Konya Gençlerbirliği ismiyle başlamıştır. Bu dönemde siyah beyaz renkleri benimsemiş olan kulüp; Konya’nın irili ufaklı diğer takımları gibi amatör kümelerde mücadele etmiştir.

Aradan geçen uzun yıllardan sonra ise Türkiye’nin en büyük iline yakışır bir şekilde kulüpler arasında birleşme gerçekleşmiştir. 1965 yılında Meramspor, Selçukspor ve Çimentospor isimlerindeki komşu takımları ile birleşen kulüp Konyaspor ismini almış ve müsabakalara bu isimle devam etmiştir.

1981’de ise Konyaspor; aynı ildeki diğer rakibi Konya İdman Yurdu ile birleşme kararı almış; böylece bugünkü Konyaspor haliyle Türk futbol sahnesine çıkmıştır. Bu birleşme ile takımın adı Konyaspor olarak kalmış fakat renkleri Konya İdman Yurdu’nun renkleri olan yeşil beyaza dönüşmüştür.

Sponsorluk anlaşmaları gereği zaman zaman isim değiştiren Konyaspor’un (Kombassan Konyaspor gibi) bugünkü ismi ise Torku Konyaspor’dur.

Kulübün amblemindeki çift başlı kartal; Selçuklular dönemine bir atıftır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*