Konami’nin kurucusu kimdir?-Müzik kutularından PES’e…

Oyun ve eğlence sektörüne sağladığı katkılarla; öğrenciler ve oyun bağımlılığı olanlar başta olmak üzere herkesin günlük hayatına yerleşmesiyle yakından tanıdığımız Konami; bugün hem Japonya’nın hem de dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biridir.

Beynimizde Konami ile çağrışım yapan kelimeleri yokladığımızda ilk iki seçenek “Winning Eleven” ve “PES” olacağı içi bu kısımları ayrıntılı olarak anlatmaya gerek yok. Ama geri planda kalan çok önemli bir kısım var ki; o da Konami’nin PC, Nintendo, Playstation oyunları dışında Eğlence Endüstrisi, Sağlık Ürünleri gibi sektörlerde son derece başarılı bir şirket olmasıdır. Aslıda bu kadar geniş bir alana yayılabilmesini Konami; kurucusunun firma öncesinde sahip olduğu iş tecrübelerine borçludur.

Konami’yi kimler kurdu?

Japonya’nın en büyük 9. oyun şirketi olan Konami; bir grup girişimci arkadaşın çabalarıyla var olmuştur. Şirketin ismi de kurucularının isimleriyle yakından ilgili olan güzel bir fikre sahiptir. Şöyle ki; Konami, Kagemasa Kozuki, Yohinobu Nakama, Hiro Matsuda ve Shokichi Ishihara adlı 4 kişi tarafından 1969 yılında kurulmuştur. Kurucuların isimlerine dikkat ederseniz Kozuki’den “Ko”, Nakama’dan “Na”, Matsuda’dan “M” ve Ishihara’dan “I” kısımları alınmış ve “Konami” ismi yaratılmıştır. “Ee bu kadar mı?” diye soracak olursanız Konami; aynı zamanda anlamlı da bir kelimedir ve Japonca’da “küçük dalgalar” anlamına gelmektedir.

Konami’nin lider kurucusu Kagemasa KOZUKI

Müzik kutularıyla eğlence sektörüne giriş

Kuruluş yılı 1969 olarak kabul edilse de o yıllar Konami’nin bugünkü tarzından oldukça uzak, daha klasik ve topluluğa yönelik eğlence kollarında vakit geçirdiği yıllardır. Yukarıda isimlerini saydığımız kuruculardan Kagemasa Kozuki; her zaman grubun öncüsü ve lideri olmuştur ki 1969’da tek başına işe başlayan da bizzat kendisidir.

Japonya’nın Osaka şehrinde müzik kutularını tamir eden ve kiralayan küçük bir işletme kurarak çalışmalarına başlayan Kozuki; yaklaşık 4 yıl bu sektörde çalıştıktan sonra 1973’te resmi olarak “Konami Industry Co.” adlı şirketi kurmuştur. Ama bu yıllar hala Konami’nin oyun sektörüne girdiği yıllar değildir. Daha uzun yıllar boyunca Konami şirketi; çarşılar ve şehir meydanları için oyun makineleri, atariler üreterek geçimini sağlayacaktır.

Konami bilgisayar oyunu üretmeye başlıyor,

Yaklaşık 10 yıl boyunca bu işinde de başarılı olan; Japonya ile kalmayıp ABD’ye de ihracat yapmaya başlayan Konami; 1982 yılına gelindiğinde kaderini belirleyecek olan bir hamle yapmıştır. Bu yıldan itibaren PC oyunları üretmeye karar veren şirket; dünya ile ilişkilerini kolaylaştırmak için Kaliforniya’da “Konami of America” isimli alt kolunu kurmuş ve uluslararası statüye kavuşmak için ilk adımını atmıştır. Bu hamleyi 1984’te İngiltere’de ve Almanya’da kurulan ofisler de izlemiş ve sonunda tüm şubeler “Konami Digital Entertainment” adı altında birleştirilmiştir.

1982 yılından itibaren bilgisayar başta olmak üzere birçok oyun konsolu için oyun üreten Konami hep bu yönüyle tanınmış ve 25 yıllık süre içerisinde sayısız unutulmaz oyun yaratmıştır.

Konami’nin sahibi kim?

Günümüzde oyun sektöründe onlarca alt şirketi bulunan bir holding durumunda olan Konami; farklı sektörleri de sayarsak adeta dünyanın sayılı oyun-eğlence imparatorlarından biridir. 5.500’e yakın çalışanı ile dünyanın dört bir yanında çalışmalarına devam eden Konami’nin başında bulunan isim; aynı zamanda kurucu olan Kagemasa Kozuki’den başkası değildir.

İlk PC oyununu 1988 yılında Contra ve Top Gunner olarak piyasaya süren Konami oyun bağlımlılarına Metal Gear, Ninja Turtles, Mission: Impossible, Batman Returns, Vandal Hearts, Pro Evolution Soccers (PES), Casino, Yu-Gi-Oh!, Silent Hill, Saw, Beatmania, Mirma, Fragger gibi harika yapıtlar sunmuştur ve hala çalışmalarına devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*