KOCAELİ ÜNİVERSİTESİNİN KURULUŞU

Var olduğu zamandan beri birçok değişiklik geçiren ve hatta yüzyılın felaketlerinden biri olan 1999 depremini atlatan Kocaeli Üniversitesi; “Kocaeli Mühendislik ve Mimarlık Akademisi” adı altında 1976 yılında Süleyman Demirelin başbakanlık döneminde kurulmuştur. 1982 yılında üniversite; Yıldız Teknik Üniversitesine bağlanıncaya kadar bu isimle hizmet vermiş ve Makine, Temel Bilimler, Elektrik, Yabancı Dil fakültelerinden öğrenci yetiştirmiştir. 1982’de YTÜ’ye bağlandığında ise genel bir çatı altında “Kocaeli Mühendislik Fakültesi” adını almıştır.

Sonraki 10 yıl boyunca gelişimini ve büyümesini devam ettiren Kocaeli Üniversitesi; 1992 yılında ise bugünkü ismini almıştır. 21.yy’a girmek üzereyken 12 meslek yüksekokulu, 3 enstitü, 9 fakülte ile sağlam bir eğitim gücü haline gelen KOÜ, hemen yanı başında meydana gelen bir felaketle büyük yıkım yaşamıştır: 17 Ağustos 1999 depremi… (Hayatını kaybedenlere bir kez daha rahmet diliyoruz.)

KOÜ; bu felaket sonrası 3/4 oranında kullanılmaz hale gelmesine rağmen; hiçbir seferberlikten kaçınmayan kadrosu sayesinde çadır ve prefabrik evlerde ders yaparak sadee 1 ay gecikmeyle 99-00 eğitim-öğretim yılına başlamıştır. İlerleyen zaman içinde de Umuttepe Kampüsü başta olmak üzere birçok yeni yapı ile KOÜ eski günlerine kavuşturulmuştur.

Günümüzde ise Kocaeli Üniversitesi 12 fakülte, 1 devlet konservatuarı, 20 meslek yüksekokulu, 6 yüksekokul, 3 enstitü ile öğrenci yetiştirmektedir. 2000’den fazlası akademik olmak üzere 4000’e yakın personeli olan KOÜ’nün bugünkü rektörü de Saadettin Hülagü’dür.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*