KOÇ ÜNİVERSİTESİ

Koç Üniversitesi’nin kuruluşu

Kurulduğu günden bu yana büyüyerek 2 lisans, 27 yüksek lisans ve 13 doktora programıyla eğitim hizmeti veren Koç Üniversitesi; 1993 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Fakültelerinden yüksek okullarına, enstitülerinden öğrenci kulüplerine kadar her alanda kalitesini ve özgünlüğünü konuşturan Koç Üniversitesi; kuruluşundan bu yana geçen 18 yıl içinde 400’ün üzerinde öğretim görevlisi ve 5000’in üzerinde öğrenciyi bünyesine katmayı başarmıştır. Her ne kadar özel üniversitelerin fırsat eşitsizliği yarattığı ve adaletsizliğe sebep olduğu görüşleri yaygın olsa da; Koç Üniversitesi dahil birçok vakıf üniversitesinin mesleğe yönelik eğitimi daha iyi verdiği su götürmez bir gerçektir. Bu kalitenin yan etkisi olarak da Koç Üniversitesi; Türkiye’de yıllık ücreti en yüksek olan üniversitelerden biridir: 40.000 TL cıvarı..:)

Tarihçesine değinecek olursak Koç Üniversitesi; kurulduğu 1993 yılında İstinye’de faaliyet göstermeye başlamıştır. Kuruluşunun temel amacı; ailenin en büyük emektarlarından biri olan Vehbi Koç’un özel üniversite hayalini hayata geçirmek olmuştur. Bundan önce Sadberk Hanım Müzesi, Atatürk Kitaplığı, Koç Özel Lisesi gibi eğitim girişimleri de olan Vehbi Koç Vakfı, Koç Üniversitesi’nin kuruluşunda da Vehbi Koç’un bilgelik dolu şu sözünü hatırlatmıştır:

“Sermaye bulunur, makine alınır, teknoloji transfer edilir. Fakat iyi eğitilmiş insan gücü yoksa netice almak zordur.”

Vehbi Koç

Yıllar boyunca çizgisini bozmadan eğitim hizmetine devam eden Koç Üniversitesi; bölümü konusunda uzman olmasının yanı sıra genel kültürü de yüksek, araştırmacı kişiliği benimsemiş gençler yetiştirmektedir.

2000 yılına kadar İstinye kampüsükullanıldıktan sonra 2000 yılında Rumeli Fenerindeki kampüse geçilmiştir ve halen burada eğitim verilmektedir.

Günümüz itibariyle Koç Üniversitesinin faaliyet gösterdiği birimler şu şekildedir:

Fakülteler:

-Hukuk Fakültesi

-Tıp Fakültesi

-Mühendislik Fakültesi

-Fen Fakültesi

-İktisadi ve İdrai Bilimler Fakültesi

-İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi

Yüksekokullar:

-Hemşirelik Yüksekokulu

Enstitüler:

-Fen bilimleri ve Mühendisli Enstitüsü

-Sosyal Bilimler Enstitüsü

-Sağlık Bilimleri Enstitüsü

-İşletme Enstitüsü

Ayrıca 50 cıvarındaki öğrenci kulübü ile Koç Üniversitesi; öğrencilerin gerek mesleki alanlarında gerekse özel ilgi alanlarında kendilerini geliştirmelerine ve aynı zamanda sosyalleşerek eğlenmelerine katkı sağlamaktadır.

Bunların dışında Koç Üniversitesinin araştırma görevlilerine sunduğu imkanlar konusunda da devlet üniversitelerine kıyasla açık ara bir kalite farkı vardır. Aynı şekilde öğrencilerin hemen okula adapte olabilmesi ve moralleri yüksek bir şekilde, mutlu olarak eğitim hayatlarını tamamlayabilmeleri açısından çok çeşitli sosyal aktiviteler ve uygulamalar mevcuttur.

Koç Üniversitesi; kalitesini sürekli arttırarak söz konusu alanlarda ve bölümlerde günümüzde de hizmet vermeye devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*