Koç Holding’i kimler kurdu?-Vehbi Koç’tan Mustafa Koç’a…

Bugün şöyle bir göz attığımızda her sektörde mutlaka izini gördüğümüz Koç Holding; neredeyse cumhuriyetle yaşıt ömrü ve savaş döneminde verilen azimli mücadelesiyle Türkiye tarihinin önemli bir bölümüne şimdiden adını kazımış bir kuruluştur.

2016 yılında geldiğimizde verdiği sayısız hizmetler, istihdam sağladığı binlerce çalışan ve elde ettiği milyarlarca serbet bir yana Koç Holding’i; Türkiye’nin ilk holdingi olması, ilk çamaşır makinesi ve buzdolabı üreticisi (Arçelik), ilk Türk otomobili Anadol’u üretmesi, ilk kibrait fabrikası, ilk Türk traktörünün üretilmesi gibi ülkeye getirdiği sayısız yenilikle hatırlarız.

Kurulduğu günden beri getirdiği yeniliklerle Türkiye’de adeta pazarın nasıl yönleneceğini belirleyen bir holding olan Koç’un; kuruluş günlerinden geçtiğimiz günlerde vefat eden yönetim kurulu başkanı Mustafa Koç’a kadar gelişimini kısaca inceleyelim:

Koç Holding’in kurucusu kim?

Türkiye ekonomisi üzerinde ciddi manada etkili olan Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’tur. 1901 yılında Ankara’da dünyaya gelen Vehbi Koç; yaşı ve doğum yeri dolayısıyla hem Osmanlı’nın son dönemlerini, hem de Kurtuluş Savaşı’nı net olarak hatırlayabileceği bir dönemde yaşamıştır. Resmi kaynaklarda doğum günü 20 Temmuz olsa da bu durum semboliktir. Hepimizin böyle bir amcası, dayısı, dedesi vardır. Nüfusa geç yazıldığı için doğum günü hiçbir zaman tam olarak bilinmez. Yakınlarına sorulduğu zaman da “Bahar gelmeye başlamıştı.”, “Kış kapıdaydı.” gibi zaman birimleriyle cevap verilir.

Vehbi Koç (1901-1996)
Vehbi Koç (1901-1996)

Koç Holding’in kuruluşu ve gelişimi

Vehbi Koç; herkes gibi öğrenim hayatına devam etse de bu durum onun için lise ortasında son bulmuş; 1917 yılında yani henüz 16 yaşındayken ticarete atılmak durumunda kalmıştır. Doğup büyüdüğü yer olan Ankara’da küçük bir bakkal dükkanı işletmesiyle başlayan bu ticari hayatı; bugün bildiğimiz Koç Holding’e uzanan yolun başlangıcı olmuştur.

1917 yılında Vehbi Koç Ankara’da kendi mütevazı işini yapadursun; aradan yıllar geçer, 1923’te yeni cumhuriyet kurulur ve sanayi, ticaret alanında büyük değişimlerle düzenlemeler başlar. 1926 yılında Vehbi Koç da sahip olduğu işletmeyi “Koçzade Ahmet Vehbi” ismiyle Ankara Ticaret Odası’na kaydettirir. İşte 1926’da kayıtlara geçen bu “Koçzade Ahmet Vehbi Firması, Koç Holding’in kuruluşu olarak kabul edilir.

Daha sonra geçen yıllarda Vehbi Koç; durmaksızın çalışarak ve sürekli yeni hizmetler sunarak şirketini sürekli büyütmüş; 1950’li yıllara gelinceye kadar Türk ekonomisinin temel direklerinden biri haline getirmiştir. Koç Holding’in ilk yıllarında yüksek bir ivma yakalamasını sağlayan en önemli etkenlerse; başkent olan Ankara’nın yapılaşma ihtiyacını karşılayabilmek için inşaat malzemeleri işine girmesi ve yurtdışındaki modern otomotiv, petrol, elektronik, vs. şirketlerin Türkiye ortağı olma stratejisini benimsemesidir.

Günümüzde dayanıklı ve elektronik ev aletlerinden enerjiye, finanstan otomotive, fabrikalardan ulaşıma kadar sayısız alanda şirketi bulunan Koç Holding’in; Ford, Tofaş, Arçelik, Beko, Grundig, Aygaz, Opet, Yapı Kredi, Tüpraş, Otokar gibi büyük şirketler dışında da iştirakleri bulunmaktadır.

Koç Holding’in sahibi kim? Başında kim var?

Bu muazzam imparatorluğun temellerini atan Vehbi Koç; 1984’te işleri oğlu Rahmi Koç’a bırakmıştır. 1996 yılında ise ardında hizmet ve emek dolu bir hayat bırakarak vefat etmiştir.

1984-2003 yılları arasında Rahmi Koç döneminde de her şey tüm hızıyla devam etmiş; Koç Holding değişen şartlara başarıyla uyum sağlayarak büyümesini sürdürmüştür.

2003 yılında ise ailenin 3. kuşak torunu Mustafa Koç; babası Rahmi Koç’tan başkanlığı devralmış ve dünyanın eskisinden de hızlı değiştiği bir dönemde işlerin başına geçmiştir. 21 Ocak 2016 tarihine kadar Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığını layıkıyla yürütse de Mustafa Koç; sabah sporu sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmiştir. 

Şu anda Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri olarak Temel Atay ve Ömer Koç’un doldurduğu Koç Holding patronluğu için alınacak karar beklenmektedir.

Mustafa Koç (1960-2016)
Mustafa Koç (1960-2016)

Mustafa Koç kimdir?

1960 yılında İstanbul’da doğan Mustafa Koç; çocukluğunu burada geçirdikten sonra lise çağından itibaren eğitim amacıyla hep yurt dışında yaşamıştır.

İsviçre’de “Lyceum Alpinum Zuaz” okulunda lise eğitimini; ABD’de George Washington Üniversitesi’nde üniversite eğitimini tamamlayan Mustafa Koç; daha sonra Türkiye’ye dönerek ileride başına geçeceği holdingte çeşitli görevler almıştır.

İş adamlığının yanı sıra sosyal hayatında da son derece aktif olan Mustafa Koç’un Scuba, binicilik, havacılık, golf, futbol gibi uğraşları olmuştur. Bu hobisinin bir getirisi olarak Fenerbahçe kongre üyesi olmasının yanı sıra; 2006 yılında yaptığı Finlandiya Fahri Konsolosluğu ile uluslararası alandaki aktifliğini de göstermiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*