King’in kurucusu kim? Candy Crush Saga’yı kuran dehalar..

Android oyunları günümüzde en popüler oyun konsoludur şüphesiz.. PC, Playstation, Nintendo, hepsinin de pabucu dama atılmıştır. Çünkü hem çok daha pratik, hem de çok daha zevklidir basit Android oyunlarını oynamak. E tabii yaptığınız oyun tuttuysa size kazandıracağı miktarların da haddi hesabı yoktur. İşte King, eski adıyla King.com ve kurucuları bu şanslı ve zeki şirketlerin başında gelmektedir. Sebebini başlıkta söyledik zaten… Hani hepimizin duyduğu Candy Crush diye bir oyun vardır ya.. İşte o hepimizin aşinası, birçoğumuzun bağımlısı olduğu Cand Crush Saga’nın yapımcısı, mimari olan şirkettir King.. Yani “Candy Crush’ın kurucusu kim?” diye sorduğunuz zaman “King” ya da “King.com” diye cevap vereceksiniz…

King’i kimler kurdu? Ne zaman faaliyetlerine başladı

King; veyahut eski haliyle King.com adıyla kurulan oyun şirketinin aslında internet sahasında önceden tecrübeli bir geçmişi vardır. Şöyle ki; King oyun şirketinin kurucu kadrosu, ondan önce uDate.com adlı bir websitesi yapmışlar. Ben şahsen bilmiyorum ama bu uDate.com o kadar başarılı bir proje olmuş ki dünyada en büyük ikinci çöpçatan sitesi olmuş zamanında… Fakat mimar ekip bu proje üzerinde daha fazla uğraşmamışlar ve uDtae.com isimli çöpçatan siteini birinci sırada olan Match.com’a satmışlar. 2003 yılında yapılan satış tam 150 milyon dolar tutarında imiş. E tabi “match.com”a da epey yaramış olacak bu olay. Çünkü mutlak bir tekel olmuştur.

Neyse; önceki tecrübelerin, elde bulunan sermayenin, bir melek yatırımcının ve harika bir vizyonun birleşimiyle yeni bir konseptin temelleri atılmış. Bir oyun şirketi olarak King.com, 2003 yılında peydah oluvermiş.

“Bana isim ver isim. Kim kurdu bu King’i?” mi diyorsunuz:

King, eski adıyla King.com 2003 yılında, Londra’da Ricardo Zacconi’nin liderliğinde aşağıdaki ekip tarafından kurulmuştur:

-Toby Rowland

-Sebastian Knutson

-Thomas Hartung

-Lars Morkgren

-Patrik Stymne

King’in kurucusu Ricardo ZACCONI

King.com’un sahibi kim?

Evet, gördüğünüz gibi King, başlı başına bir şirket olarak kurulmuştur. Fakat pek çok büyük şirket gibi o da holdingleşme karavanına katılmıştır. Kaçırır mı hiç büyükler?…

Dolayısıyla; King oyun şirketi, 2015 yılında 5.9 milyar dolar karşılığında Activision Blizzard adlı hepimizin bildiği oyun devine satılmıştır. Yani günümüzde King’in yönetim kadrosu aynı olsa da sahibi Activision Blizzard holdingidir. Bu satın alma işlemiyle ilgili Activision CEO’sunun “King’te Candy Crush Saga başta olmak üzere mükemmel bir gelecek gördük. Hak ettikleri teklifi götürdük ve satın aldık.” şeklinde açıklama yapmıştır.

2018 yılının Ekim ayındayken Londra merkezli King’in dünya genelinde 13 adet stüdyosu mevcuttur. 2000 cıvarında çalışanı bulunan King’in CEO koltuğunda halen Riccardo Zacconi oturmaktadır. Kurucu kadronun da hemen hemen hepsi de şirkette üst makamlarda görevlere sahiptir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*