Kiler Holding Kimindir?-Sapphire’nin sahipleri kim?

Kiler Holding Doğudaki ekonomik yönden en geri kalmış vilayetlerden biri olan Bitlis’li bir aile tarafından kurulmuştur. Kiler Ailesi olarak bilinen bu ailenin önde gelenleri olan Vahit Kiler, Nihat Kiler, Ümit Kiler gelecekte dev bir perakende zinciri olacak Kiler Holding’in temellerini atmışlardır.

İlk olarak 1983 yılında büyümeye başlayan Kiler Grup yatırımlarını kendi illerinden ziyade İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlere yapmışlardır. Hatta Tayyip Erdoğan bir konuşmasında “Kendi bölgene de yatırım yap” diye istemini dile getirmiştir.

3 Kiler kardeşten birisi olan Nahit Kiler 1994’de Kiler’i kurdu. Nahit Bey babasından aldığı minik dükkanın üzerine yenilerini açarak bu zamandan 2005 yılına kadar 50’yi geçkin dükkkana sahip oldu. Ardından Nahit Kiler birkaç önemli perakende zincirini de bünyesine kattıktan sonra tam gaz büyümesini sürdürdü.

Kiler Grup’un fertlerinden Bitlis AKP milletvekili olan Vahit Kiler bir konuşmasında, İstanbul Eyüp’ün ünlü turistik yerlerinden olan Pierre Lotti’nin isminin “İdris-i Bitlisi” olmasını istemiştir. Nitekim bu talebi birçok yerel bölge insanını ve aydını rahatsız etmiştir. Tartışma konusu olmuştur.

Kiler Mağazaları bugün ülkenin dört bir yanında bulunmakla beraber, seri bir şekilde işlemektedirler. 4500’ü geçkin çalışanı bulunan Kiler Mağaza’larının sayısı 2014 yılı itibariyle 350’yi bulmuştur. Kendine ait özel ürün otomasyon sistemlerini geliştirerek teknolojik entegrasyonları başarılı bir şekilde yapan Kiler; Carrefoursa’ya %85 hissesini 450 milyon TL’ye satmıştır(2015 yılında). Bu satışın arkasında son yıllarda elde edilen zararlar yatmaktadır.

Ancak Kiler Holding tabi ki Kiler Mağazalarıyla sınırlı değildir. İstanbul Sapphire, Çınar Evler, Kartal Projesi, Kardelen Evler, Zonguldak Avm, Esenyurt Depo projeleri Kiler Holding’e aittir.

Kiler Holding’i kim kurdu (kurucusu kim) ?

Vahit Kiler, Nahit Kiler, Ümit Kiler kurmuştur. Aynı zamanda kiler holding’in de sahibidir bu 3 kardeş.

Vahit Kiler

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. visit bey siz ile gorusmek istiyorum ben iranda yaziyorum HSBC hankook hakinda abayi huseyin bahsi tarafinda yaziyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*