Kibar Holding kimin?-Türkiye’nin ilk jean fabrikasından holdingleşmeye giden yol..

Ekonomi ve finans dünyasının elinde bulunan son veriler doğrultusunda Türkiye’nin en büyük ve en zengin holdingleri arasında ilk 20’de bulunan Kibar Holding; bundan yarım asır öncesinde İç Anadolu’nun mütevazı bir köşesinde başlayan çalışkanlık ve azim dolu bir hikayenin ürünüdür. Diğer tüm holdinglerin kuruluşunda olduğu gibi Kibar Holding’in yapılanmasında da; kurucuların bizzat uzman ve tecrübeli olduğu alanlardaki birçok faaliyetten ve yatırımdan sonra diğer sektörlere de yatırım yapılmış; daha sonra bunlar tek çatı altında birleştirilerek bugünkü Kibar Holding meydana getirilmiştir.

Holdingi meydana getiren şirketlerden ilkinin kuruluşu elbette holdingleşmeden çok daha öncesine dayansa da resmi kayıtlarda kabul edilecek bir tarih belirlenmesi gerektiği için şöyle kabul edilir ki; Kibar Holding, 1972’de Kartal’da Sac İşleme Ünitesi’nin faaliyetlerine başlamasıyla kurulmuştur. Kartal Sac İşleme Ünitesi; aynı zamanda Kibar Holding’in sanayi alanındaki ilk atılımıdır. Bunun haricinde holdingin ticarete ve endüstriye yönelik birçok kolu da olmuştur tabii.

1972’de Kartal Sac İşleme Ünitesi’nin kuruluşundan sonraki 12 yıl; Kibar Holding’in tek çatı altında toplanmaya hazırlandığı zaman dilimidir denebilir. Çünkü Sac İşleme Ünitesi’nin peşi sıra 1974’te kurulan Assan Demir ve Sac Sanayi ile 1982’de kurulan Kibar Sigorta’nın da hizmet vermeye başlamasıyla bu şirketler grubu gözle görülür büyüme kaydetmiş; holdingleşmenin ilk sinyallerini vermiştir. Zaten çok geçmeden 1984 yılında da tüm yatırımlar tek çatı altında toplanmış ve Kibar Holding A.Ş. kurulmuştur. Yani Kibar Holding; 1972’de kurulmuş olsa da holding statüsüne 1984 yılında kavuşmuştur.

Kibar Holding’i kimler kurdu?

İsim itibariyle Kibar Holding; kurucusu olan ailenin soyadını taşımaktadır. Holdingte bizzat emeği olan ilk kuşak Asım Kibar; 1932 Kayseri doğumlu bir iş adamıdır.

Kibar Holding’in kurucusu Asım KİBAR

Çocukluk ve gençlik dönemini geçirdiği Kayseri’de çeşitli işlerde çalışan Asım Kibar’ın iş hayatına ve şirket kurmaya yönelik en önemli hamlesi Orta Anadolu Mensucat Fabrikası‘nı kurması olmuştur. 1964’te hizmte başlayan bu fabrikanın çok önemli bir özelliği vardır: Türkiye’nin ilk jean (kot) kumaş üreticisi olmuştur. Zamanında Asım Kibar’ın da yönetim kurulu başkanlığını yaptığı bu şirket; söz konusu özelliği dolayısıyla Türk tekstilinde çok önemli bir yere sahip olmuştur.

Orta Anadolu Mensucat Fabrikası’nda geliştirilen ticari kariyerden sonra İstanbul’a gelen Asım Kibar sanayi yatırımlarına girişmiş; sonrasında da kurduğu şirketlerin gelişimi yukarıda bahsettiğimiz şekilde devam etmiştir.

1984’te şirketlerin holdingleşmesinden sonra da 1985 yılında Kibar Dış Ticaret A.Ş. kurulmuş ve sanayinin yanı sıra ticari faaliyetlere de hız kazandırılmıştır. 1989 yılında Hyundai markasının Türkiye distribütörlüğünün alınması ise Kibar Holding’in uluslararası arenadaki en önemli hamlelerinden biri olmuştur.

Kibar Holding’in sahibi kim?

Günümüzde bünyesinde 20 farklı şirket barındıran ve Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da aktif olarak hizmet veren bir imparatorluk konumunda bulunan Kibar Holding; genel olarak hala Kibar ailesinin kontrolündedir. Holdingin aynı zamanda kurucusu olan Asım Kibar şirketin CEO’su ve yönetim kurulu başkanıdır. Ali Kibar ise yönetim kurlu başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Listeleyecek olursak günümüzde Kibar Holding’in hizmet vermekte olduğu tüm faaliyetler ve iştirakler şu şekildedir:

Sanayi:

-Assan Alüminyum

-Assan Demir

-Assan Foods

-Assan Hanil

-Assan Panel

-Ege Assan

-Hyundai Assan

-İspak

-Kibar Industry

-Posco Assan

-TSİ Uçak Koltuk Üretim

Ticaret:

-Assan gayrimenkul

-Assan yapı

-Bareks dış ticaret

-Kibar dış ticaret

-Kibar enerji

-Kibar International

Hizmet:

-Assan Bilişim

-Assan Lojistik ve Filo Kiralama

-Assan Port

-Kibar Sigorta

-IRB Sigorta ve Reasürans Brokerlığı

-Sicpa Assan


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*