KGB’yi kimler kurdu?-Sovyetlerin ve dünyanın en güçlü istihbarat teşkilatı

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği zamanında aktif rol alarak tüm Doğu Bloku’nun istihbari faaliyetlerini yürüten KGB, 2017 yılına geldiğimizde çoktan kaldırılmış olmasına rağmen hala pek çok kez adı geçen gizli servisler arasındadır. Böyle bir üne sahip olmasında geçmişte yürüttüğü faaliyetler, pek çok konuda CIA ve diğer servislerden bile önce ve aşırı bir şekilde yürüttüğü çalışmalar, en önemlisi de SSCB’nin dünyanın en güçlü devletlerinden biri olması etkili olmuştur. Zaten günümüzde ismi var olmasa bile başta Rusya olmak üzere tüm eski Sovyet devletlerindeki gizli servisler KGB’den aldıkları mirası devam ettirerek faaliyet göstermektedirler.

1960, ’70 ve sonrasında sürekli araştırmacıların gündeminde olan, dünya istihbaratında önemli rol oynayan KGB’nin kökeni nereye dayanmaktadır? Kaç yılında kimler tarafından kurulmuş ve başkanlığını kim yapmıştır? İşte KGB’nin geçirdiği evrimle ve tarihçesiyle ilgili kısa bir özet:

KGB’nin kurucusu kim?

SSCB’nin istihbarat servisinin ismi Türkçesiyle KGB olarak geçer. Açılımı ise “Komitet Gosudarstvennoy Bezopasnosti”  şeklindedir. Türkçe’de “Devlet Güvenlik Komitesi” gibi klasik bir anlama sahiptir. Yani tıpkı Türkiye’nin gizli servisi “Milli İstihbarat Teşkilatı” gibi genel bir isme sahiptir.

Dünya üzerindeki pek çok oturmuş istihbari oluşumda olduğu gibi KGB’nin de emekleme aşamasıyla ve isim değişiklikleriyle dolu bir geçmişi vardır. İlk olarak 1917 yılında Halk Komiserleri Konseyi toplantısında rejim düşmanlarına karşı bir güç oluşturmak amacıyla gizli servis kurulması konuşulmaya başlanmış, 1918 yılında da “Çeka” adıyla SSCB’nin ilk istihbarat servisi kurulmuştur.

Bundan sonraki 30 yıl boyunca çeşitli isim değişiklikleri ve yapılanmalar ile çalışmalarına devam eden KGB; 1950’lere gelindiğinde köklü değişiklikler geçirmiştir. 1954 yılına gelindiğinde ise Sovyet Meclisi’nde kabul edilen kararla KGB adıyla gizli servis oluşturulmuş ve devlet güvenliğini koruma konseptiyle faaliyetlerine başlamıştır.

1954 yılında çalışmalarına başlayan KGB’nin ilk başkanı Ivan Serov olmuştur. 

KGB’nin ilk başkanı Ivan SEROV (1905 – 1990)

Yaklaşık 40 yıl boyunca KGB ismiyle çalışmalar yapan teşkilat 1991 yılında kaldırılmıştır. Zaten bir süre sonra da SSCB dağılmış ve üye ülkeler bir bir bağımsızlığını ilan etmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*