KFC’Yİ KİM KURDU?

Kentucy Fried chicken adıyla da anılan(açılımı zaten) KFC firması’nın logosundaki esrarengiz adamı anlatacağız sizlere bu sefer! Colonel Harland David Sanders adlı kişidir o logodaki ak sakallı emmi. Dünya’daki gelmiş geçmiş en ilginç başarı hikayelerinden birine imza atmış bu adamı biraz yakından tanıyalım.

9 Şubat 1890’de 4 odalı bir evde İndiana(Henryville kasabasında) dünyaya gelmiştir. Kendisinden küçük 3 kardeşi daha bulunan Colonel Sanders’ın babası 1895’de bizim Colonel henüz 5 yaşındayken ölür. Zaten fakir olan Sanders ailesi bu vefat ile iyicene kıtkanaat geçinmeye başlarlar. Annesi bulaşık yıkamak üzere iş bulur. Bizim öksüz Colonel ise evde ufak kardeşlerine bakar. Daha o yaştan kardeşlerine yemek hazırlamak zorunda olan Colonel’in aşçılıkla ilk imtihanı bu zamanlarda olur.

Çiftçi ve kasap olan babasının ölümünden sonra Colonel ilkokula devam eder ve bu aşamda çeşitli işler yapar eve ekmek getirmek uğruna. İlk olarak yan komşu çiftliklere ırgat olarak çalışmaya gider(henüz o zamanlarda 10 yaşlarında). Bir dönem boyacılık yapar(İndianapolis). 1905’de annesinin başka biriyle yeniden evlenmesi üzerine bu yeni stepfather ile iyi anlaşamayan Colonel atarı basıp amcasının yanına gider(New Albany İndiana).

1906’da askere gider ve burada(Küba’da) kamyon şoförü olarak bir süre görev yapar. Ardından biraderiyle karşılaşır. Ancak onu gördüğünde onunda bu lanet olası “stepfather”‘dan kaçtığını ve Demiryollarında iş bulduğunu görür. Bir süre Demiryollarında ve tramvay kondüktörlüğünde çalışan Colonel KFC’yi kurmadan önce itfaiyecilik yapmış, sigorta satış elemanı olarak çalışmış ve Tramvaylar’da bilet kesmiştir. Hatta Michelin lastik firmasında da çalışan Colonel artık kendi işini kurması gerektiğinin farkına varmıştır.

İlk olarak bir taşımacılık şirketi kuran Colonel Sanders birkaç tane tekne ile Ohio nehrinde taşımacılık yapmıştır. Bu işten 1 senede parayı kıran Sanders bir yıl içinde 22 bin dolar kazanmayı başarmıştır. Bu sayede biraz rahatlayan Sanders dostumuz gaza gelip bir firma daha kurar. Bu seferki “ampul imalathanesidir“. Ancak ampuller eski teknoloji “asetilen ampullerden” olduğu için bizim Colonel bu sefer alaşağı olur(batar).

Batsada bu girişimcilik işinin fıtratında iflas etmek olduğunu bilen Colonel pes etmez. Standart Oil adlı dev petrol şirketi bizim Colonel’e benzinlik açması için bayilik verir(1930). İlk defa bir benzinlikte kızarmış tavuk(pişirilmiş) satan Colonel, bu benzinlikte, benzinden çok yemek satmıştır. Bunu gören Colonel daha sonradan ufak bir kafeterya ve motel açar. Hatta bu arada Kentucky bölgesinin yemek zenginliğine yaptığı katkılardan dolayı Kentucky valisi tarafından “Albay” lakabı takılır.

Ancak tam o zamanlar büyük buhran denilen efsanevi ekonomik çöküntüye denk geldiği için bizim Colonel haliyle yine batar(adam yeminle yeşilçamdan fırlama).

Hala pes etmeyen Colonel Sanders reyiz; 1955’de ilk KFC dükkanını kurdu(Utah’da). Tabi bunu kurduktan sonra onlarca çeşit baharatla icat ettiği özel tarifini yaymak üzere binlerce dükkan gezdi. Hatta öyle ki anılarını anlattığı biyografisinde 1009 tane restoran gezdikten sonra 1009’uncu restoranın bayilik teklifini kabul ettiğini belirtmiştir. Yani adamdaki azim neredeyse duvarı delecek ölçüdeydi. Ardında ülke çapında 600 restoranla anlaşabilen Colonel reyiz giderek daha da büyüdü ve en sonunda 1964’de Amerikalı bir Avukat olan John Y. Brown’a 2 milyon $’a tüm KFC markasını sattı(yaşlılık sebebiyle).

Günümüzde Dünya çapında 110 ülkede aktif olan KFC her yıl 23 milyar dolardan fazla gelir elde edebilen ve 20 000 çalışanı bulunan bir zincir haline gelmiştir.

Colonel Harland David Sanders

KFC kimindir?

KFC kime ait diye soracak olursanız; KFC ilk olarak Colonel Sander’a aitken 1964’de John Y. Brown‘a satılmıştır. Ardından 1966’da halka arz edilen şirket 1969’da New York borsasında işlem gören bir şirket haline gelmiştir. 1986’da ise Pepsi tarafından satın alınmıştır. En son Pepsi şirketinin bir kolu olan “Tricon Global Restaurants, Inc” bünyesine girmiştir. Hatta şu anda bu Tricon şirketi “YUM! Brands, Inc.” bünyesi altındadır(o da Pepsi’ye ait).


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


3 Comments

  1. merhabalar tek kelime ile nokta 🙂 bende bu tarz bir işe girdim ama yatırımcı bulamadım kapı kapı dolaşamadım çekingen oldugum için bütün malzememi aldım halen arayıştayım projem on numara yatırımcı arıyorum ürün tutucak ürün maraka adayı 0539 698 35 50

  2. 1980 de değil 9 eylül 1890 da doğmuştur, yazdığını paylaşmadan önce bi oku bi mantık süzgecinden geçir.

    • Merhabalar;

      Yazımızda bir imla hatası olmuş özür dileriz. Uyarınız için teşekkür ederiz düzeltme yapılmıştır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*