Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Keukenhof’u kimler kurdu?-Dünyanın en büyük çiçek bahçesi

Çiçek bahçelerinden hepimiz hoşlanırız değil mi? Bizzat ilgilenen ve bakımlarını yapan siz olmasanız bile rengarenk bir bahçeyi görüp de etkilenmeyecek kişi yoktur. Bazısı %100 doğal güzelliktir, bazısı da laboratuar çalışmalarıyla veya melezleme yöntemiyle elde edilmiştir.

Bu yazımızda bahsedeceğimiz çiçek bahçesi olan Keukenhof ise ne Türkiye’de ne de dünyanın herhangi bir yerinde görebileceğiniz bahçelere benziyor. 500 yıla yakın temelleri ile muazzam çeşitlilikte ve güzellikte çiçekleri bir arada bulunduran Keukenhof; aynı zamanda “Garden of Europe“, yani “Avrupa’nın Bahçesi” olarak da bilinir. Ama isminde Avrupa dediğine bakmayın: Keukenhoff; rakiplerine göre açık ara farklı dünyanın en büyük çiçek bahçesidir.

Jacoba van Beiren (1401-1436)

Jacoba van Beiren (1401-1436)

Keukenhof nerede?

32 hektarlık alanda tahmini 7 milyon çiçeğin bulunduğu bu Oksijen yuvası mekan; Hollanda’nın Lisse şehrinde bulunmaktadır. Direkt olarak toprağın bağrından kopmuş bu doğa harikalarını bir arada gördüğünüz zaman, gerçek sanatın kendi kendimize yarattıklarımızdan önce çok daha sade ve çok daha basit bir şekilde hemen yanı başımızda olduklarını bir kez daha anlıyorsunuz. Hollanda’ya giderseniz listenizde mutlaka olması gereken bir yerdir Keukenhof…:)

Keukenhof’un kurucusu kim?

Hollanda’nın güneyinde konuşlanan bu güzel bahçenin geçmişi 1400’lü yıllara kadar dayanmaktadır. O zamanlar Bavyera Kontes’i olan Jacoba van Beiren’in ikamet ettiği Teylingen Kalesi’nde mutfağını çeşitlendirmek için bu bahçenin temellerini atması; Keukenhof’un kuruluşu olarak kabul edilir. Sonrasında bu bahçenin yemeklere lezzet katmak dışındaki amaçlarla kullanılmaya başlanması üzerine; mimar Jan David Zocher tarafından 1857’de tekrar düzenlenmiş ve ziyarete açık bir çiçek bahçesi haline getirilmiştir. Modern çağdan günümüze kadar sürekli eklemeler yapılmış ve bugünkü Keukenhof haline sokulmuştur.

Keukenhof Bahçelerini genel hatlarıyla tanıtan videoyu da aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.